محمدرضا تابش با اشاره به حضور همتی رئیس کل بانک مرکزی در نشست مجمع عمومی فراکسیون امید گفت: آقای همتی در این جلسه اجرای بسته ارزی جدید بانک مرکزی همزمان با آغاز تحریم‌های آمریکا را نشان دهنده عزم جدی مسئولان و مردم در مقابله با این حربه‌های شکست خورده دانست و گفت که اصلاح سیستم بانکی را مهمترین رسالتی می‌داند که انجام آن را بر خود فرض می‌داند.

وی اضافه کرد: آقای همتی همچنین گفت بازار ارز و سکه را با حمایت مسئولان و کمک مردم به ثبات خواهیم رساند. ایشان همچنین تاکید کرد که مهار رشد نقدینگی باید به جد مورد اهتمام قرار گیرد.

تابش ادامه داد: رئیس کل بانک مرکزی تقویت ذخایر کشور و پول ملی را به منزله ناموس بانک مرکزی عنوان کرد و در ادامه گفت، من چند دهه تجربه مدیریتی و داشته‌های علمی‌ام را در این برهه حساس آورده‌ام تا به مردم کشورم کمک کنم و قطعا در بانک مرکزی تصمیم مغایر با مصالح کشور و دیدگاههای علمی و تجربی خود را اتخاذ نمی‌کنم.

نایب رئیس فراکسیون امید مجلس همچنین اضافه کرد: در این جلسه ۱۵ نفر از نمایندگان به تشریح نقدها و دیدگاههای خود در خصوص سیستم بانکی و بانک مرکزی پرداختند و پیشنهادات و انتقادات خود را نسبت به سامان دهی بانکها، مهار نقدینگی، حفظ ارزش پول ملی، تثبیت بازار ارز و سکه، افشای فسادهای بانکی و معرفی افراد خاطی و بدهکاران بانکی به مراجع قضایی و افکار عمومی مطرح کردند.

 

قیمت ارز هرچه سریع تر کاهش می یابد

فاطمه ذوالقدر، عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس هم  افزود: همتی بیان کرد که بانک مرکزی برای گردش دلار در زمان تحریم ها راهکارهای خاصی را در نظر گرفته است و از طریق تزریق ارز به بازار ثبات را ایجاد کند و قیمت آن را کاهش دهد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس به نقل از رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد که به شدت در مقابل رانت می ایستد و اجازه نمی دهد دلالان مشکلاتی برای بازار ارز ایجاد کنند.

ذوالقدر افزود: همتی تصریح کرد اگر نتواند در این دوره مفید باشد از ریاست کل بانک مرکزی کنار می رود از این رو تمام تلاش خود را می کند که بازار را سروسامان دهد.

وی تصریح کرد: رییس کل بانک مرکزی همچنین تاکید کرد که تلاش می کند ارز دانشجویی را احیا کند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید ادامه داد: همتی مبارزه با پولشویی را یکی از مهم ترین اهدافش در دوره جدید ریاست بانک مرکزی دانسته و تاکید کرد بانک مرکزی استقلال خواهد داشت و زیر فشارها نخواهد رفت.

ذوالقدر همچنین گفت: رییس کل بانک مرکزی همچنین قول داد که با دلالان بازار به شدت برخورد می کند و اجازه نمی دهد مشکلی در تامین دلار وجود داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در ادامه این جلسه نمایندگان مجلس نیز نظرات خود را در مورد وضعیت بازار ارز بیان کردند.

 

منبع:ایسنا