باتوجه به این‎که قرار است تا چند روز آینده تحریم‎های آمریکا علیه خودروسازی کشورمان آغاز شود، خودروسازان داخلی باید بیش از پیش به فکر مقابله با تحریم‎ها باشند. در این زمینه تامین مالی   خودروسازان از اهمیت بسزایی برخوردار است، اما باتوجه‌به این‎که تحریم‎های بانکی نیز آغاز خواهد شد و بانک‎های داخلی نیز نمی‎توانند تسهیلات در اختیار خودروسازان قراردهند، آن‎ها باید به فکر راه جایگزین برای تامین مالی خود باشند.

 

سال‌هاست خودروسازان عادت کرده‌اند برای تامین نقدینگی و سرمایه در گردش خود، به نظام بانکی وابسته باشند و این در حالی است که منابع نظام بانکی بسیار محدود بوده و نیازهای صنعت خودرو بسیار است. پس طبیعی است که خودروسازان به‌ سایر روش‌ها برای تامین مالی صنعت خودرو رجوع کرده و از آن‌ها بهره‌برداری کنند، دراین زمینه استفاده از پتانسیل بازار سرمایه، موضوعی است که بسیار موردغفلت خودروسازان قرار گرفته است و آن‌ها به‌تازگی با ظرفیت این بازار آشنا شده‌ و به‌دنبال بهره‌برداری حداکثری از پتانسیل آن هستند، این در حالی است که باید در آینده شاهد استفاده هرچه بیشتر صنعت خودرو کشورمان از بازار سرمایه به‌منظور تامین مالی باشیم.

 

هزینه تامین مالی بورس‎محور به‎مراتب کمتر است

 

تامین مالی از طریق بازار سرمایه چه از طریق بورس اوراق و چه بورس کالا به‌طور قطع می‎تواند برای خودروسازان راهگشا باشد. از سویی باید توجه کرد استفاده‌ از ظرفیت بازار سرمایه برای خودروسازان به‌صورت بلندمدت و پایدار خواهد بود و از این طرف آن‌ها می‌توانند با یک برنامه‌ریزی درست و مناسب بسیاری از نیازهای مالی و اعتباری خود را از طریق بازار سرمایه مرتفع کنند.

 

از سوی دیگر، هزینه تامین مالی از طریق بورس برای خودروسازان، از تامین مالی به‌واسطه نظام بانکی بسیار کمتر خواهد بود و این یک امتیاز بزرگ برای خودروسازان در جهت کاهش هزینه محسوب می‌شود، موردی که کارشناسان طی چند سال گذشته برای عبور خودروسازان از وضعیت فعلی بر آن تاکید بسیاری ورزیده‌اند و حال خودروسازان در حال عمل به این موارد هستند.

 

ضرورت کاهش هزینه‎های تولید و هزینه‎های ثابت

 

کارشناسان بانکی معتقدند منابع مالی شبکه بانکی محدود است و باید این امر را به‌عنوان یک واقعیت قبول کرد. این در حالی است که نیازهای بخش تولید کشور ازجمله خودروسازی و قطعه‌سازی بسیار است. دراین‌باره خودروسازان باید با اتخاذ تدابیری بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند. آن‎ها باید هزینه تولید محصولات خود را پایین بیاورند و بهره‌وری و کارایی خود را افزایش دهند.

 

خودروسازان همچنین باید از هزینه‌های ثابت خود بکاهند و ساختار خود را بسیار چابک و روان کنند. دست آخر نیز باید روش‌های تامین مالی خود را متنوع کنند. در همین رابطه بازار سرمایه به‌عنوان یک ظرفیت بسیار مناسب می‌تواند در خدمت خودروسازان، بخش تولید و صنعت کشور قرار بگیرد.

 

روش تامین مالی در ابعاد بزرگ و طولانی‌مدت

 

استفاده‌از پتانسیل بورس اوراق و بورس کالا برای خودروسازان به‌راحتی امکان‌پذیر است و آن‌ها می‌توانند به‌سادگی از این راه اقدام به تامین مالی کنند. به بیان دیگر، با توجه این‎که دو شرکت سایپا و ایران‌خودرو، از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کشور به حساب می‌آیند، به‌خوبی می‌توانند از ظرفیت بازار سرمایه به‌منظور تامین مالی استفاده کنند. در حالی که تامین مالی در بورس در ابعاد بزرگ و به‌صورت طولانی‌مدت انجام می‌شود و این نکته‌ای است که به‌تازگی موردتوجه خودروسازان گرفته و بسیار علاقه‌مند هستند تامین مالی خود را از طریق بورس کالا انجام دهند. این در حالی است که خودروسازان نمی‌توانند چنین تامین مالی را از طریق نظام بانکی انجام دهند.اخبار خودرو