وضع فعلی تولید خودروسازان و همکاری با شرکای خارجی در حالی با خروج آمریکا از برجام و اعمال دور جدید تحریم ها به بن بست خورده که به گفته مدیران و کارشناسان صنعت خودرو پیش بینی مقابله با چنین شرایطی باید از سالهای قبل صورت می گرفت.

این روزها در حالی جریان خودروسازی در کشور هر روز با موانع و مسائل جدیدی روبرو می شود که پیش تر کارشناسان بر لزوم تغییر رویکرد در صنعت خودرو و برنامه ریزی های جدی در خصوص طراحی لوگو و برند داخلی در صنعت خودرو تاکید و بر اهمیت همکاری مستقیم با قطعه سازان خارجی با هدف طراحی و تولید پلتفرم های داخلی مطالب زیادی را مطرح کردند هر چند که حرکت خودروسازان در این مسیر باز هم وابستگی هایی بوجود می آورد اما به طور قطع این روند شرایط تحریم را تا حدودی تعدیل می کرد.

لزوم چنین برنامه ریزی و رویکردی در صنعت خودرو در حالی در سالهای اخیر مورد تاکید مدیران و کارشناسان صنعت خودرو بوده که بنا به اظهارات مدیر عامل سابق گروه خودروسازی سایپا ،در این سالها همواره سیاست‌گذاران و برنامه ریزان صنعتی یکی از برنامه‌های جدی خود در افق 1404 را طراحی و تولید خودرو کیفی و مدرن با برند ملی در نظر گرفته است تا از این طریق نیازهای بازار داخل را تامین کنند.

آسیب قطعی خودروسازان از تحریم های پیش رو

سعید مدنی مشاور عالی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو، با اشاره به اینکه امروز درصد زیادی از خودروهایی که در داخل تولید می شود عمدتا خودروهایی با برندهای خارجی است، اظهار می کند: در صورتی که صنعت خودرو ایران گرفتار تحریم های شدید شود به طور قطع آسیب خواهد دید و این موضوع را مسئولان و دست اندرکاران صنعت خودرو باید بدانند.

به گفته وی صنعت خودرو به هر میزان خودکفا شود باز هم به نحوی وابستگی هایی را به شرکتهای خارجی خواهد داشت هر چند جدای از وابستگی ها ، موضوع نقل و انتقالات پولی نیز در این میان موثر است.

 

 

مدنی با تاکید بر اینکه به طور قطع صنعت خودرو بواسطه تحریم های اخیر دچار مشکل زیادی خواهد شد، افزود : البته حتما خودروسازان برنامه ریزی کردند و ذخایری را برای قطعات ایجاد کردند تا به سرعت تحت تاثیر وضعیت بوجود آمده و تحریم ها قرار نگیرند.

وی تاکید کرد: در صورتی که در دراز مدت مسائل تحریم حل نشود به طور مسلم صنعت خودروسازی کشور با مسائل و موانع بیشتری روبرو خواهد شد.

اطمینان بخشی به حمایت های روسیه از خودروسازان تعبیر عبث و بیهوده ای است / موضع نامشخص چینی ها در دور جدید تحریم ها

وی با اشاره به اهمیت همکاری با چین و روسیه به عنوان راهکاری برای مقابله با تحریم های پیش رو در صنعت خودرو اظهار داشت: در سالهای اخیر و در تحریم های گذشته وجود شرکتهای چینی کمک زیادی را به خودروسازان داخلی کرد در حالی روس های چیز زیادی برای حمایت از صنعت خودرو ما ندارند که بخواهند ارائه کنند و اصولا اطمینان بخشی به حمایت های روسیه تعبیر عبث و بیهوده ای است چرا که نه صنعت خودرو ایران با روس ها هماهنگ است و نه مواردی که صنعت خودرو ما نیاز دارد آنها دارند از این رو با وجود روس ها به جایی نخواهیم رسید.

مدیرعامل سابق سایپا افزود: تنها کشوری که در زمان تحریم های گذشته ،خودروسازان از آنها کمک گرفتند چینی ها بودند و در آن زمان چینی ها کمک بسیاری به جریان خودروسازی در کشور کردند و بسیاری از محصولات با کمک چینی ها تولید شد اما در این دوره مشخص نیست که موضع چینی ها چه خواهد بود.

مدنی گفت: البته دور زدن ها تحریم ها به این معنی نیست که نتوان جلوی تحریم ها را گرفت چرا که در دوره قبل ، توافق هایی صورت گرفت و به همین جهت فرصت های نفس کشیدن بیشتری بود اما ظاهرا در دور جدید تحریم ها ،تهدید های صنعت خودرو شدیدتر است و چنانچه این تهدیدات ادامه یابد و توافقاتی نیز صورت نگیرد باید منتظر روزهای سخت تری در صنعت خودرو ایران باشیم.

وی همچنین به تاثیر تحریم های جدید بر خروج احتمالی چینی ها از بازار ایران پرداخت و اظهار داشت : پس از برجام با توجه به بازار تشنه ای که در ایران وجود داشت بسیاری از شرکتهای بزرگ دنیا تمایل به همکاری با ایران داشتند و قرار دادهایی هم با ایران منعقد کردند و استارت فعالیت در ایران را زدند چرا که سخت گیری زیادی در جریان همکاری ها وجود نداشت اما امروز چنانچه قرار باشد این سخت گیری ها در جریان همکاری ها اعمال شود به طور قطع دیگر بازار ایران با بازاری که چین و اروپا با آمریکا دارد قابل قیاس نخواهد بود که چینی ها بخواهند بازار آمریکا را فدای بازار ایران کنند .

مشاور مدیرعامل سایپا افزود: هنگامی که چینی ها درصد پایین تری از معاملاتی که با آمریکا دارند را با ایران داشته باشند ممکن است حتی به اصولشان هم پایبند نباشند و در چنین شرایطی است که باید فکر اساسی کرد و باید قبول نمود که دوره ریاضتی را در صنعت خودرو خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: امید است با اعمال تحریم های جدید شرایط چینی ها با سالهای قبل تغییری نکند و همانطور که در سالهای قبل به قول ها و تعهداتی که دادند عمل کردند و در این دور جدید نیز در تامین قطعات مشکلی نداشته باشیم.

تدبیر خودروسازان برای مقابله با افت تولید

این مدیر صنعت خودروسازی کشور تصریح کرد: البته حتما خودروسازان عاقلانه عمل کرده که ذخایر قطعات را بالا بردند که حداقل 6 ماه را با کمترین افت تولید ادامه دهند و تا در فاصله ای که ممکن است توافقات خاصی صورت گیرد بتوانند این مدت را تحمل کنند تا قطعات بر روی ریل اصلی تامین قرار گیرد.

مدنی در همین راستا به جریان افت تولید خودروسازان در دو ماه اخیر اشاره کرد و گفت: درست است که در این شرایط شرکت های خودروسازی به جهت تحریم ها و به لحاظ تامین قطعات تحت فشار هستند اما واقعا این وظیفه دولت است و نباید منتی بگذارد و باید به هر عنوان که می تواند کمک کند تا صنعت خودروسازی کشور سرپای خود بایستند.

فشارهای ناشی از سیاست جدید بانک مرکزی بر مدیران شرکتهای خودروساز

وی با توجه به فشارهای بانک مرکزی بر خودروسازان و قطعه سازان گفت: با وجود اینکه در این شرایط بر حمایت دولت از صنعت خودرو تاکید می رشود متاسفانه اخیرا و با شدت یافتن تحریم ها ، بانک مرکزی اعلام کرده برای گشایش اعتبارات خودروسازان و قطعه سازان باید 100 درصد مبلغ خرید را واریز کنند که در این شرایط نوعی فشار به این صنعت است و به جای اینکه دولت در این شرایط کمک کند و به شرکت فرصت دهد که بعدا پول هایشان را پرداخت کند هیچ هماهنگی را با تولیدکنندگان ندارد و متاسفانه مدیران شرکتهای خودروسازان تحت فشار زیادی قرار دارند و نمی توانند آن گونه که لازم است قطعه ای را ذخیره کنند.

مدنی با تاکید بر لزوم حمایت مالی دولت از خودروسازان گفت: شرایط کنونی خودروسازان شرایط ویژه است و دولت باید نه تنها برای خودروسازان بلکه برای صنایع مختلف اقدامات حمایتی را داشته باشد و در این راستا سود تسهیلات شرکتها را برای مدتی به تاخیر انداخته و و یا در گشایش اعتبارات با برخی تخفیفات 5 تا 10 درصدی صنایع را حمایت کند تا شرکتها کالاهای مورد نیاز را وارد کند و جریان تولید با توقف مواجه نشود.

مشاور مدیرعامل سایپا در پایان خاطرنشان کرد: این کمک ها را دولت باید حتما از تولیدکنندگان داشته باشد در حالی که متاسفانه برعکس عمل می شود و صنعتگر ما از داخل تحت تحریم های داخلی است و از بیرون نیز تحت تحریم های خارجی قرار دارد و این واقعا کلافه کننده است.