به نقل از اسپوتنیک، لیست شرکت هایی که احتمالا و یا به طور حتم در آینده ای نزدیک از ایران خارج می شوند به شرح زیر آمده است که در آنها نامى از خودروسازان دیده نمى شود. شرکت هایی که ممکن است در آینده ای نزدیک از ایران خارج شوند شامل ایرباس فرانسه Airbus، بوئینگ فرانسه Boeing بوده و دیگر شرکت هایی هم که به طور قطع از ایران مى روند آلیناز آلمان Allianz، انی ایتالیا Eni، Saga Energy نروژ، Siemens Co. آلمان، توتال فرانسه خواهند بود.

در لیست اعلام شده اما خبرى از فولکس واگن، دایملر و دو خودروساز بزرگ فرانسوى نیست!

هرچند پیش از این مدیرعامل گروه خودروسازى PSA و رنو اعلام نموده بودند که در ایران همچنان باقى خواهند ماند اما فولکس واگن با سکوت خود در قبال تصمیم ترامپ، ماندن در ایران را همچنان در هاله اى از ابهام فرو برده است. آنها دقیقاً همزمان با اعلام راى ترامپ (در خصوص برجام) با تبلیغ در سطح شهر تهران ثبت نام پرفروش ترین محصول خود گلف را آغاز کرده اند.

در حال حاضر اما بزرگترین مشکل واردات خودرو نه فقط برجام بلکه انتقال ارز به نرخ تصویب شده بانک مرکزى است که فعالیت واردکنندگان در بازار را با چالش جدى روبرو کرده است. حال باید دید که انجمن واردکنندگتن خودرو در رایزنى با وزارت صنعت و معدن و بانک مرکزى چه راهکارى را براى حل این مشکل ارائه مى دهد.

به عقیده برخى کارشناسان این حوزه، با پیش گرفتن چنین سیاستى از سوى بانک مرکزى و وزارت صنعت؛ واردات خودرو تا ۶ ماه دیگر به کل قطع خواهد شد!

 

منبع: پدال