علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی از افزایش هزار تومانی نرخ گوشت در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون هر کیلو شقه گوشت گوسفندی بدون دنبه با نرخ 46 تا 47 هزار تومان به مغازه‌دار و 50 تا 51 هزار تومان به مشتری عرضه می‌شود.

وی خروج غیرمجاز دام از مرزهای کشور را دلیل اصلی نوسان قیمت گوشت در بازار اعلام کرد و افزود: دام زنده از مناطق غرب و جنوب به تعداد بالا در حال خروج از مرزهای کشور است که با توجه به نزدیکی عید قربان و نوسان نرخ ارز هشدارهای لازم به مسئولان وزارت جهاد و استانداری داده شده است.

ملکی با بیان اینکه دام زنده از استان کرمانشاه به طور کامل در حال خروج از مرزهای کشور است، گفت: هم اکنون دامی از این استان به تهران عرضه نمی‌شود به گونه ای که میادین با کمبود عرضه دام زنده روبه‌رو هستند و در صورت افزایش تقاضا، قیمت دام زنده و به تبع آن گوشت به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی نرخ هر کیلو دام زنده را 21 تا 22 هزار تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به آنکه در آستانه عید قربان قرار داریم، اگر تمهیدات جدی برای جلوگیری از صادرات دام اندیشیده نشود، مطمئنا قیمت دام در روزهای آتی دستخوش تغییر و تحولاتی قرار خواهد گرفت.

به گفته وی، صادرات رسمی دام و داشتن مجوز در دست برخی افراد در کنار پدیده قاچاق دام از مرزهای کشور عامل اصلی آشفتگی مجدد بازار گوشت گوسفندی به شمار می رود.

ملکی در پایان سخنان خود با بیان اینکه رکود سنگینی بر بازار حاکم است، تصریح کرد: با توجه به کاهش قدرت خرید خانوار، بازار گوشتگوسفندی همانند سایر صنوف در رکود به سر می‌برد که گرمای هوا و کاهش مصرف پروتئین در این فصل رکود این بازار را تشدید کرده است.