04:50 | يكشنبه 11 خرداد 1399

1398/11/23

اعلام رشد اقتصادی وخیم و بی‌سابقه کشور
رشد اقتصادی کشور بالاخره پس از اعلام‌های غیررسمی و پرحاشیه به طور رسمی از سوی مرکز آمار منتشر شد.
به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از تجارت‌نیوز، تازه‌ترین آمارهای مربوط به رشد اقتصادی در ۹ماهه ابتدایی امسال نشان می‌دهد که طی این دوره رشد اقتصادی کشور همچنان منفی و معادل ۷٫۶ درصد است.

آمارها نشان می‌دهد نرخ رشد با نفت تولید ناخالص داخلی به قیمت ثابت طی ۹ماهه امسال معادل منفی ۷٫۶ درصد و رشد اقتصادی بدون نفت صفر بوده است.

رشد منفی ۷٫۶ درصدی اقتصاد کشور (رشد ۹ماهه) طی یک دهه اخیر بی‌سابقه بوده، وخیم‌ترین رشدی که برای دوره مذکوره ثبت شده مربوط به سال ۱۳۹۱ بوده که معادل منفی ۶٫۴ درصد بوده است.

تولید ناخالص داخلی به قیمت ثابت طی ۹ماهه ابتدایی امسال به رقم ۵۰۰ هزار میلیارد تومان با نفت و ۴۳۰ هزار میلیارد تومان بدون احتساب نفت رسیده است.


نرخ رشد اقتصادی ۹ ماهه طی سال‌های ۹۱ تا ۹۸
رشد منفی ۷٫۶ درصدی اقتصاد کشور (رشد ۹ماهه) طی یک دهه اخیر بی‌سابقه بوده، وخیم‌ترین رشدی که برای دوره مذکوره ثبت شده مربوط به سال ۱۳۹۱ بوده که معادل منفی ۶٫۴ درصد بوده است.

طبق آمارها تنها بخشی که دارای رشد مثبت بوده، بخش کشاورزی بوده که رشدی معادل ۳٫۲ درصد طی دوره مذکور نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ثبت رسانده است.

همچنین رشد اقتصادی بخش صنایع ومعادن معادل منفی ۱۶٫۶ درصد و گروه خدمات معادل منفی ۰٫۲ درصد بوده است.

در بخش صنایع مشاهده می‌شود که طی دوره مذکور میزان ارزش افزوده بخش نفت و گاز با کاهش ۳۷ درصدی مواجه بوده و طی این دوره به ۶۹ هزار میلیارد تومان (به قیمت پایه سال ۹۰) رسیده است.

هزینه‌های صرف شده در بخش ساختمان حتی از هزینه‌های وارداتی کشور نیز پیشی گرفته، به طوی که میزان هزینه صرف شده در بخش ساختمان‌ طی ۹ماهه ابتدایی امسال معادل ۲۱۸ میلیارد تومان بوده در حالی که بابت واردات کالاها و خدمات ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

بیشترین رشد مربوط به بخش ساختمان بوده که رشد قابل توجه ۹٫۶ درصدی را به ثبت رسانده که می‌توان گفت رشدی بی‌سابقه بوده است. بیشترین رشد بخش ساختمان کشور طی سه فصل ابتدایی امسال مربوط به پاییز و معادل ۱۲٫۶ درصد بوده است.

پیشی‌ گرفتن هزینه ساختمان‌سازی از کل واردات کشور
بررسی بخش هزینه‌هایی که بابت تولید ناخالص داخلی می‌شود نشان می‌دهد هزینه‌های صرف شده در بخش ساختمان افزایش قابل توجی داشته است. در بخش تشکیل سرمایه در ساختمان مشاهده می‌شود هزینه‌های صرف در این بخش (به قیمت جاری) حتی از واردات کشور نیز پیشی گرفته که به نظر می‌رسد ناشی از افزایش قیمت‌ها در این بخش است.
بر اساس آمارها میزان هزینه صرف شده در بخش ساختمان‌ طی ۹ماهه ابتدایی امسال معادل ۲۱۸ میلیارد تومان بوده در حالی که بابت واردات کالاها و خدمات ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.
نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر شما
تازه ها
پربیننده ها