15:30 | دوشنبه 20 مرداد 1399
وزیر نفت عربستان برکنار شد/ ایستگاه آخر خالدالفالح

1398/06/17

وزیر نفت عربستان برکنار شد/ ایستگاه آخر خالدالفالح
در جدیدترین جابجایی مقامات از سوی پادشاه سعودی، وزیر نفت عربستان پس از برکناری از مدیرعاملی آرامکو، امروز از وزارت نفت این کشور نیز کنار گذاشته شد.
در جدیدترین جابجایی مقامات از سوی پادشاه سعودی، وزیر نفت عربستان پس از برکناری از مدیرعاملی آرامکو، امروز از وزارت نفت این کشور نیز کنار گذاشته شد.

با شروع دور جدید تحولات در سطوح عالی مقامات عربستانی، شاه سعودی آخرین جایگاه کلیدی خالدالفالح وزیر سابق انرژی این کشور را نیز از وی گرفت.

از این رو امروز طی حکمی از سوی سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی، خالدالفالح از سمت وزارت نفت این کشور برکنار و شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، فرزند پادشاه، جانشین وی شد. عبدالعزیز وزیر جدید نفت عربستان، ۵۹ ساله است و در چندین سال اخیر معاون وزیر انرژی بود. وی مدرک فوق لیسانس مدیریت صنعتی از دانشگاه نفت و معادن ملک فهد دارد. نکته جالب توجه اینکه برای نخستین بار است که در سعودی، یک عضو خانواده سلطنتی به عنوان وزیر نفت منصوب می‌شود.

هفته گذشته نیز به دستور پادشاه سعوی، الفالح از سمت مدیرعاملی آرامکو، بزرگترین شرکت نفتی این کشور کنار گذاشته و یاسر الرمیان رئیس صندوق سرمایه ‌گذاری‌های عمومی را به جای وی منصوب کرد. شد. البته تنزیل قدرت خالدالفالح از روز جمعه هفته گذشته و با جدا شدن بخش صنعت و معدن از وزارت انرژی کلید خورد.

اردیبهشت سال 95 بود که شاهزاده تازه به دوران رسیده سعودی عنان وزارت انرژی را از وزیر با سابقه یعنی علی النعیمی که بیش از دو دهه وزیر انرژی عربستان بود، گرفت و به خالدالفالح سپرد. فالح، فارغ‌التحصیل A&M تگزاس یک تکنوکرات بسیار مورد توجه در صنعت نفت است.او در دوران تصدی‌اش در آرامکو، وظیفه افزایش ظرفیت پالایشگاهی عربستان و تقویت واحدهای خریداری را برعهده داشت، او همچنین برای مدتی در جایگاه وزیر بهداشت خدمت کرد. اما چرا وزیر دست نشانده شاهزاده سعودی نتوانست خواسته های پادشاه را اجرایی کند؟

گفتنی است مهم ترین دلیل کنار گذاشته شدن الفالح از وزارت نفت، اختلاف های وی با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در خصوص واگذاری آرامکو است. البته تامین نشدن نظر پادشاه سعودی در جذب سرمایه گذاری خارجی توسط صنعت نفت عربستان نیز یکی دیگر از دلایل بالاگرفتن مخالفت پادشاه با فالح بود.
نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر شما