بانک و بیمه

آخرین قیمت طلا در بازار جهانی

در حال حاضر بازار فلزات گرانبها با توجه به انتشار اخبار مرتبط با افزایش تورم به روند صعودی خود ادامه می‌دهد.

بر این اساس روز گذشته طلای آتی دسامبر با ۱۴.۲۰ دلار افزایش به قیمت ۱۸۶۸.۲۰ دلار در هر اونس و نقره آتی دسامبر در بازار کومکس نیویورک با ۰.۱۹۶ دلار افزایش به قیمت ۲۵.۱۵ دلار در هر اونس معامله شد.

کاهش شاخص بورس در آمریکا

بازارهای جهانی سهام روز گذشته روند ترکیبی داشتند.

در ایالات متحده هر سه شاخص اصلی روند نزولی در پیش گرفتند. بازار به دلیل نگرانی‌های تورمی و افزایش موارد ابتلا به کووید – ۱۹ در بخش‌هایی از آسیا و اروپا در روزهای گذشته حرکت نوسانی داشته‌اند.

در اخبار روز گذشته شاخص قیمت مصرف کننده ماه اکتبر منطقه یورو نسبت به ماه سپتامبر ۰.۸ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴.۱ درصد افزایش یافت.

در همین حال بریتانیا نرخ تورم مصرف کننده را ۴.۲ درصد در ماه اکتبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته اعلام کرد که بیشترین میزان افزایش تورم در طول یک دهه گذشته بوده است.

این اعداد تقریبا دو برابر میزانی است که بانک مرکزی اروپا و بانک انگلستان پیش‌بینی کرده بودند. داده‌های اقتصادی «قیمت داغ» بر ماندگاری بیشتر تورم تاکید دارد و بسیاری بر این باورند که حتی تورم مشکل‌سازی برای مدتی در جریان خواهد بود.

کاهش شاخص دلار آمریکا

در بازارهای کلیدی خارجی روز گذشته شاخص دلار آمریکا پس از دستیابی به بالاترین سطح ۱۵ ماه گذشته اندکی کاهش یافت.

قیمت نفت خام نیمکس با ادامه روند کاهشی به ۷۸.۸۵ دلار در هر بشکه رسید و بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه‌داری ایالات متحده در محدوده ۱.۶۰۴ درصدی معامله شد.

روند قیمت طلا از دیدگاه فنی

از دیدگاه فنی، روند صعودی معاملات آتی طلای دسامبر از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. قیمت‌ها در نمودارهای میله‌ای روزانه در یک روند صعودی شش هفته‌ای قرار گرفته‌اند.

هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به سطح مقاومت ۱۹۰۰ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به زیر سطح حمایتی ۱۸۰۰ دلار در هر اونس است.

سطح مقاومت نخست طلا در بالاترین سطح قیمت معاملات هفته یعنی ۱۸۷۹.۵۰ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم ۱۸۸۵ دلار در هر اونس است. سطح حمایتی نخست طلا در پایین‌ترین سطح قیمت معاملات هفته یعنی ۱۸۵۱ دلار در هر اونس و سطح حمایتی دوم ۱۸۳۹ دلار در هر اونس عنوان شده است.

قاچاق طلا از طریق مسافر

محمدولی، رییس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به روند قاچاق طلا به کشور گفت: قاچاق طلا به صورت فرآورده و زیورآلات موضوعی جدید نیست و در گذشته هم این اتفاق رخ می‌داد اما در شرایط فعلی اقتصادی این موضوع صرفه اقتصادی ندارد و در مواقعی برای واردکنندگان زیان‌ده است.

او ادامه داد: زیان‌ده بودن واردات زیورآلات ساخته شده از طلا آن جا مشهود است که تفاوت قیمت جهانی هر مثقال طلا با داخل کشور ۲۰ هزار تومان است. پس ورود آن به صرفه نیست و اگر در این زمینه وارداتی هم صورت گیرد به شکل مقطعی اتفاق افتاده است.

محمدولی گفت: با توجه به اینکه واردات طلا با این قیمت به‌صرفه نیست این احتمال به صورت قوی وجود دارد که مصرف لوکس داشته باشد. قاچاق طلا هم انجام می‌شود اما در کل به صورت انبوه نیست ولی شاید به صورت مسافری انجام شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا