بانک و بیمه

آغاز معامله روبل روسیه در بازار متشکل ارزی ایران

امیر هامونی – مدیر عامل بازار متشکل ارزی – در مراسم گشایش نماد معاملاتی ارز ریال_روبل در بازار متشکل ارزی ایران اظهار کرد: همزمان با نمایش نماد روبل/ریال در تابلو سامانه معاملاتی بازار متشکل ارزی، ضمن اعلام دستورالعمل معاملات روبلی از سوی شبکه صرافی‌های مجاز در کشور، معاملات این ارز با نرخ توافقی آغاز می‌شود. با آغاز معاملات روبل در بازار متشکل ارزی، صادرکنندگان ایرانی از طریق بانک‌ها و صرافی‌های کارگزار بازار متشکل معاملات ارزی می‌توانند همانند اسکناس دلار و یورو، روبل را با نرخ توافقی در این بازار عرضه کنند.

وی در خصوص سازوکار معاملاتی روبل در بازار متشکل افزود: با ایجاد نماد روبل/ریال در بازار متشکل ارزی، این امکان فراهم می‌شود که بتوان از منابع روبلی موجود در کشور روسیه که از محل صادرات حاصل شده است، اقدام به تأمین ارز مورد نیاز برای مصارف خدماتی از روسیه شود.

هامونی با تاکید بر مصارف ارزی خدماتی از طریق معاملات روبل، ادامه داد: در بازار معاملات روبل، صادرکنندگان و اشخاص حقیقی و حقوقی که در چارچوب مصارف ارز خدماتی، متقاضی استفاده از روبل هستند از طریق کارگزاران بازار متشکل ارزی می‌توانند اقدام به خرید و فروش ارز کنند. آن گروه از شرکت‌ها و اشخاص روسی که تمایل به سفر و یا سرمایه‌گذاری در ایران را دارند، می‌توانند با حضور در این بازار، منابع ریالی مورد نیازشان را تهیه کنند. مطمئناً ایجاد این بازار می‌تواند زمینه افزایش سطح همکاری‌های اقتصادی و مبادلات تجاری میان دو کشور را در آینده‌ای نزدیک فراهم آورد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا