بانک و بیمه

افزایش نرخ سود در سررسیدهای دو ساله

در این روز حجم معاملات خرد  اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 10 درصد کاهش به 240 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 31 نماد اخزا و 7 نماد اراد انجام شد.

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده درسررسید کوتاه مدت افزایشی بودند. نرخ اوراق با سررسید یک سال به 21.76 درصد رسید. نرخ اوراق با سررسیدهای دو سال  با یک دهم درصد افزایش به 22.82 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با یک دهم درصد به 23.18 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با 2 دهم درصد افزایش به 23.94 درصد رسید.

در این روز منحنی نرخ بازدهی اوراق آتی در سررسید‌های 400 روز به 23.5درصد، در سررسید 600 روز به 23.5درصد و درسررسید 800 روز به  23.5 رسید.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

5

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا