گوناگون

بررسی تاثیر نرخ حقوق گمرکی مواد اولیه در مجلس

با حذف ارز 4200 تومانی از مبادلات تجاری در سال جاری شاهد تغییر مبنای حقوق گمرکی در مبادلات تجاری کشور نیز بودیم. با این تغییر بازار با فشار تورمی بسیاری به کالای اساسی که تمام اقشار جامعه با آن درگیر هستند مواجه شد و این امر موجب شد تا دولت در طرح دو فوریتی به مجلس خواستار تغییر حقوق گمرکی برخی کالای اساسی شود. درخواستی که مجلس با آن موافق کرد؛ براساس این درخواست «نرخ چهار‌درصد حقوق گمرکی کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرف پزشکی و همچنین نهاده‌های کشاورزی و دامی به یک‌درصد تقلیل یافت».

در فاز دوم دولت در راستای حمایت از واحدهای تولیدی خواستار آن شد که حقوق گمرکی مواد اولیه، ماشین آلات و تجهیزات بنگاههای تولیدی را تغییر دهد. در خواستی که به گفته سخنگوی وزارت صمت در ابتدای امر مجلس با آن مخالفت کرد و حال نمایندگان  کمیسیون اقتصادی در هفته جاری قرار است اثرات نرخ حقوق گمرکی مواد اولیه ماشین‌آلات و تجهیزات بر بهای تمام شده سرمایه‌گذاری و تولید را مورد ارزیابی قرار دهند.

اثرات ETS بر تولید

براساس مبنای جدید نرخ ETS که رقمی در حدود 25 تا 26 هزار تومان می شود جایگزین ارز ۴۲۰۰ تومانی شد و با توجه به اینکه بر اساس قانون، تغییر مبنای محاسبه حقوق گمرکی تجار از ابتدای سال جاری الزامی اعلام شده بود؛ گمرک اعلام کرد که از ابتدای سال جاری صاحبان کالا ملزم به پرداخت حقوق گمرکی براساس نرخ ETS خواهند بود و در صورتی که کالایی ترخیص شده باشد نیز صاحب کالا ملزم به پرداخت مابه التفاوت خواهد بود. اقدامی که فعالان این بخش معتقدند هزینه بسیاری بر بخش تولید تحمیل خواهد کرد و این امر در نهایت بر بازار اثرگذار خواهد بود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا