بانک و بیمه

بلایی که تورم بر سر بازار ارز می آورد

سکه در معاملات دیروز به محدوده ۱۵ میلیون تومانی برگشت. بهبود ارزش اونس و رشد قیمت دلار در معاملات روز قبل، موجب بهبود قیمت سکه و بازگشت روبه بالای آن شد‌. بر اساس نظرسنجی که بلومبرگ از میان اقتصاددانان انجام داده است پیش بینی میشود فدرال رزرو بعد از نشست ماه جولای از شدت سیاست های انقباضی خود کم کند و همین مسئله از نظر بنیادی موجب بهبود وضعیت اونس طلا شده است. از نظر تکنیکالی نیز حمایت محدوده ۱۶۸۰ دلاری سد محکمی است که افزایش خرید در این محدوده چندین بار اونس طلا را از مهلکه سقوط بیشتر نجات داده است. تحلیلگران معتقدند حباب بالای سکه در این مدت از رشد قیمتی آن جلوگیری کرده و کاهش حباب سکه می تواند موجب افزایش تقاضای سکه امامی توسط خریداران اصلی شود. حجم معاملات سکه رفاه نسبت به سقف خود کاهش قابل توجهی داشته که بالا بودن حباب سکه در کاهش تقاضای خرید و حجم مبادلات بی تاثیر نیست.

بر اساس گزارش دیروز مرکز آمار، تورم نقطه به نقطه کشور در تیرماه به ۵۴ درصد رسیده است. میانگین تورم نقطه به نقطه از میانه سال ۹۷ تا تیر ماه سال جاری بالای ۴۰ درصد است. در حالیکه نرخ سود بانکی که توسط بانک ها پرداخت می‌شود زیر ۲۰ درصد است. به اختلاف نرخ سود بدون ریسک که به سپرده های بانکی تعلق میگیرد و نرخ تورم، نرخ بهره واقعی می گویند که با توجه به پایین تر بودن نرخ بره بانکی از نرخ تورم، سود واقعی منفی است. گپ منفی نرخ بهره واقعی باعث میشود مردم برای آنکه قدرت خرید پول خودشان را حفظ کنند به خرید سایر دارایی ها مانند ارز، مسکن و… روی بیاورند به همین دلیل است که در کشورهایی که نرخ بهره واقعی برای مدت طولانی منفی میشود غالبا ارزش پول ملی کاهش می یابد چون تقاضای ارزهای خارجی افزایش می یابد. تورم و انتظارات تورمی در چندسال اخیر، مهم ترین عامل اثرگذار بر نرخ ارز های خارجی در ایران بوده است.

با وجود افزایش قیمت دلار در روز قبل، قیمت دلاری درهم همچنان فاصله زیاد خود با دلار آزاد را حفظ کرده است که در صورتی که حباب درهم از بین نرود احتمال کاهش قیمت ها در بازار ارز کمرنگ میشود.

فؤاد حسین وزیر خارجه عراق اعلام کرده که وزرای خارجه ایران و عربستان در بغداد دیدار علنی خواهند کرد، با توجه به اهمیت عربستان در منطقه، انجام این دیدار و کاهش تنش ها میان دو کشور میتواند آرامش در بازار ارز را به وجود آورده و قیمت ها را کاهش دهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا