گوناگون

بنزین ارزان شد، نرخ تورم در امریکا کاهش یافت

آمار تورم ایالات‌متحده در ماه اوت حاکی از آن است که اقتصاد آمریکا برای دومین ماه متوالی شاهد کاهش سرعت رشد قیمت‌‌ها بوده است. نرخ تورم ماه ژوئیه 5/ 8 درصد به ثبت رسیده بود.

در واکنش به این گزارش طلا و بیت‌‌کوین با کاهش مواجه شدند و شاخص دلار تقویت شد.

در پی صعود چشمگیر نرخ تورم در آمریکا، فدرال رزرو با اتخاذ سیاست‌‌های انقباضی به استقبال آن رفت. چندی پیش اظهارات جرمی پاول، رئیس فدرال رزرو نیز از عزم این نهاد برای مبارزه با تورم حکایت داشت. چهار افزایش متوالی نرخ بهره سیاستی در سال جاری میلادی نمایانگر جدیت بانک مرکزی آمریکا برای کنترل تورم است. با این حال کاهش 2/ 0 درصدی نرخ تورم آمریکا همچنان کمتر از پیش‌‌بینی‌‌ها است. پیش از این پیش‌‌بینی شده بود نرخ تورم ماه اوت به 1/ 8 درصد خواهد رسید.

رکورد‌‌زنی تورم غذا

روز گذشته آمار مربوط به تورم آمریکا در ماه اوت منتشر شد. بر این اساس نرخ تورم آمریکا در میانه تابستان به 3/ 8 درصد رسید که نسبت به ماه قبل کاهش 2/ 0 درصدی را نشان می‌‌دهد. نکته نگران‌‌کننده درخصوص روند افزایشی تورم هسته است. نرخ تورم هسته با احتساب کالاها و خدمات بدون احتساب انرژی و مواد غذایی محاسبه می‌‌شود، با افزایش روبه‌‌رو شده و عدد 3/ 6 درصد را به ثبت رساند. این در حالی است که نرخ تورم هسته در ماه ژوئیه 9/ 5 درصد به ثبت رسیده بود.

باید توجه داشت با وجود اینکه نرخ تورم کاهش یافته است، اما کاهش آن کمتر از پیش‌‌بینی‌‌‎ها رقم خورد. پیش از این پیش‌‌بینی می‌‌شد که نرخ تورم ماه اوت به 1/ 8 درصد برسد. از سوی دیگر تورم مواد غذایی رکورد 44 ساله خود را شکست و عدد 4/ 11 درصد را به ثبت رساند.

بررسی دقیق‌‌تر جزئیات تورم آمریکا نشان می‌‌دهد که عمده‌‌ترین علت کاهش تورم در ماه ژوئیه کاهش قیمت بنزین است؛ پیش‌‌بینی می‌‌شود با تداوم روند کاهش قیمت بنزین، در ماه‌‌های آتی کاهش تورم آمریکا نیز تداوم پیدا کند. برخی کارشناسان بر این باورند در حالی که مصرف‌‌کنندگان از هزینه‌‌های خود کاسته‌‌اند، کسب‌و‌کارها عرضه خود را برای تطابق با تقاضا بالا برده‌‌اند و این مساله به زودی به کاهش بیش از پیش قیمت‌‌ها کمک خواهد کرد. با این حال برخی از کالاها و خدمات همچنان با افزایش قیمت خود نرخ تورم را تحت فشار قرار داده‌‌اند. خدمات یکی از مهم‌‌ترین موتورهای افزایشی نرخ تورم بوده است که در ماه اوت تقاضا برای آن افزایش یافته است.

در بخش خدمات سهم بخش مسکن سهم بزرگی در افزایش قیمت دارد. انتظار می‌‌رود این شاخص همچنان به افزایش خود ادامه دهد که به تداوم افزایشی شدن نرخ تورم کمک خواهد کرد.‌ با وجود این کاهش به نظر می‌‌رسد فدرال رزرو برای کنترل نرخ تورم همچنان به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد؛ زیرا در حال حاضر نرخ 3/ 8 درصدی همچنان فاصله زیادی با نرخ 2 درصدی هدف‌‌گذاری شده دارد. از سوی دیگر این کاهش بیشتر تحت تاثیر کاهش قیمت انرژی رخ داده است و با وجود چهار مرحله افزایش نرخ بهره تورم هسته بی‌‌توجه به سیاست انقباضی با افزایش مواجه شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا