انرژی

تحلیل بنیادی سهام فمراد / تداوم درآمدزایی در شرکت آلومراد

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از اکوایران؛ شرکت آلومراد سال جاری را با رشد قابل توجهی در درآمد های ماهانه خود آغاز کرد. این افزایش فروش تا حدی بود که شرکت آلومراد در ماه های اخیر که قیمت فلزات در بازار های داخلی و جهانی نزولی شده است، حتی با کاهش فروش ماهانه به نسبت ماه های مشابه در سال قبل مواجه نیست و همچنان روند افزایش تولیدات در کنار افزایش فروش ادامه دارد. روند فروش ماهانه شرکت آلومراد از آذر ماه سال قبل با افزایش زیادی به تراز های بالای 40 هزار میلیارد تومان رسید به طوری که در ماه های قبل از آن در تراز های کمتر از 10 هزار میلیارد تومان به سر می برد. در ارتباط با شرایط و اوضاع قیمت سهام فمراد در گزارش های پیش تر صحبت کرده ایم اما در حال حاضر چیزی که برایمان حائز اهمیت است عملکرد این شرکت در صورت های مالی شش ماهه است.

فروش ماهانه شرکت آلومراد در شش ماهه سال گذشته بسیار ضعیف بوده به شکلی که نسبت به سال 99 کاهش شدیدی داشته است. روند فروش معمول آلومراد از آذرماه 1400 آغاز شد و افت فروشی که در 8 ماه ابتدایی 1400 وجود داشت باعث شد تا صورت های مالی سال 1400 افت سود بالایی را به ثبت برسانند. فروش ماهانه آلومراد در سال جاری روندی مناسب داشته و در تمام شش ماه گذشته به نسبت ماه های مشابه در سال قبل با افزایش همراه بوده است.

فروش هفت ماهه سال گذشته برای آلومراد 29 میلیارد تومان بوده که در سال جاری با رشد 560 درصدی به 189 میلیارد تومان رسیده است. نرخ فروش محصولات شرکت آلومراد مانند بیلت و راد، در بازار های داخلی و صادراتی کاهش زیادی را در ماه های اخیر تجربه نکرده است و حتی در بعضی از ماه ها افزایش نیز داشته، در صورتی که سایر شرکت های صنعت فلزات اساسی بورس تهران در این ماه ها با کاهش شدید نرخ فروش محصولاتشان مواجه اند.

صورت های مالی شش ماهه منتشر شده از این شرکت نشان می دهد که فمراد علاوه بر رشد 689 درصدی در درآمد های عملیاتی شش ماهه امسال به نسبت شش ماهه سال قبل با افزایش 817 درصدی بهای تمام شده درآمد های عملیاتی خودش نیز مواجه است که باعث شده این شرکت افزایش 213 درصدی را در سود ناخالص شش ماهه خود تجربه کند و 13 میلیارد تومان سود ناخالص به ثبت برساند. هزینه های عملیاتی و سایر درآمد های این شرکت به ترتیب افزایش 150 درصدی و کاهش 70 درصدی داشتند که در نهایت سود خالص این شرکت را برای شش ماهه امسال با رشد 122 درصدی مواجه کرده و از 4 میلیارد و 54 میلیون تومان به 9 میلیارد و 15 میلیون تومان رسانده است.

سودآوری فصلی فمراد نشان می دهد که این مجموعه با حاشیه سود خالص اندکی فعالیت می کند. شرکت آلومراد در سال 99 فعالیت متناسب تری داشت و با روند درآمدی 35 هزار میلیارد تومانی به ازای هر فصل و با حاشیه سود خالص بیش از 15 درصد فعالیت می کرد اما در سال 1400 با توقف خط تولید و تغییرات بوجود آمده در این شرکت، درآمد های عملیاتی و در نهایت سودخالص فصلی فمراد شدیدا کاهش یافت و در بهار و تابستان امسال بار دیگر روند شرکت برای شش ماهه ابتدای سال در جریان اصلی خود قرار گرفت. تفاوت اصلی روند فعلی فمراد با سال 99 افزایش قابل توجه درآمد های فمراد است اما کاهش حاشیه سود خالص باعث شده تا درآمد های این شرکت با نرخ پایینی به سود خالص تبدیل شوند و عملا سودآوری این شرکت با فصول قبل از تغییرات برابر و حتی کمتر باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا