بورس

تردید سرمایه گذاران بورس /پیش بینی بازار سهام 25 آبان 1401

فهرست این مقاله (با کلیک روی هر عنوان به محتوای مورد نظر هدایت می‎‌شوید) مخفی کردن
به گزارش اقتصاد آزاد به نقل ازاقتصادنیوز ، بدترین اتفاقی که این هفته در بورس تهران رخ داد، نه منفی های شاخص بود نه ذوب شدن صف خرید نمادها، بلکه پایین آمدن ارزش معاملات بود که فعالان بازار را نگران کرد. در این هفته ارزش معاملات خرد در روز شنبه به کمتر از 4 هزار میلیاردتومان رسید.

پس از آن در روزهای یکشنبه و دوشنبه ارزش معاملات خرد به 3400 و 3300 میلیارد تومان رسید و در نهایت دیروز ارزش معاملات خرد تا سطح 2600 میلیارد تومان کاهش یافت.

کم شدن ارزش معاملات خرد بدترین سیگنال منفی است که می توانست به بازار مخابره شود. هفته گذشته ارزش معاملات خرد در یک روز به حدود سطح 6000 میلیارد تومان هم رسید. اما حالا به کمتر از نصف آن رقم رسیده که این می تواند نشان دهنده بازگشت رکود به بازار باشد.

 

خروج پول ادامه دار شد

از طرفی خروج پول حقیقی هاهم در 6 روز متوالی اتفاق افتاده که ناامیدی سرمایه گذاران نسبت به آینده بورس را نشان می دهد. با توجه به ادامه دار شدن خروج پول حقیقی ها، می توان گفت که سرمایه گذاران حقیقی با احتیاط فراوان دست به خرید می زنند و در فروش، جسارت زیادی دارند.

دیروز تنها اتفاق مثبتی که در بازار سهام رخ داد، بالا رفتن قدرت خریداران حقیقی بود. شاخص قدرت خریداران حقیقی دیروز به بالای عدد یک بازگشت و رقم 1.03 را ثبت کرد. از این نظر می توان گفت که هنوز می توان به آینده بورس امیدوار ماند اما فعلا باید متغیرهای اصلی را رصد کرد و درصورت بهبود وضعیت سایر متغیرها، می توان گفت که بازار هنوز جای رشد دارد.

با این حال و با توجه به روند منفی متغیرهای کلیدی بازار، فعلا باید در خریدها احتیاط کرد تا دید در چند روز آینده وضعیت معاملات چگونه می شود.

فشار فروش آخر هفته

در این شرایط برای بازار امروز می توان در جا زدن شاخص و حتی افت آن را در نظر گرفت. با توجه به تعطیلات آخر هفته، معمولا فشار فروش در چهارشنبه ها زیاد می شود که امروز هم به همین دلیل می توان انتظار افت محدود شاخص ها را داشت.

چنانچه رشدی هم در بازار اتفاق بیفتد، جزئی خواهد بود و سرمایه گذاران تا زمانی که بهبود وضعیت و متغیرهای کلیدی را مشاهده نکنند، دست به خریدهای سنگین نخواهند زد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا