گوناگون

تورم کانادا به بالاترین سطح ۱۸ سال اخیر رسید

متوسط نرخ تورم کانادا در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴.۷ درصد رسید که این نرخ تورم، ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ قبلی برآورد شده توسط کارشناسان و بالاترین تورم ثبت شده در این کشور طی ۱۸ سال اخیر محسوب می شود.

در بین بخش‌های مختلف، بیشترین تورم مربوط به بخش انرژی با ۲۵.۵ درصد بوده است. تورم حمل و نقل نیز ۱۰.۱ درصد و مواد غذایی با ۳.۸ درصد اندازه گرفته شده است. از سوی دیگر کمترین تورم مربوط به بخش پوشاک با منفی ۰.۱ درصد بوده است.

پس از دو سال کانادا در حال بازگشایی مجدد مرزهایش به روی مسافران خارجی است اما انتظار می رود عادی شدن شرایط و بازگشت به حالت قبل از آغاز کرونا تا اواخر سال آینده و یا حتی تا سال ۲۰۲۳ طول بکشد و در کوتاه مدت احتمالا نرخ تورم در سطوح بالای فعلی ماندگار خواهد بود.

با این حال، بانک مرکزی اعلام کرده است که تحت تاثیر شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت، نرخ تورم این کشور احتمالا در محدوده سه درصدی نوسان پیدا خواهد کرد و انتظار می رود که دست کم در طول ماه های ابتدایی سال شاهد تداوم این وضعیت باشیم.

پس از مدت‌ها تعطیلی گسترده کسب و کارها، بخش‌های مختلف اقتصادی کانادا به تدریج در حال بازگشایی هستند و روند بازگشت کارکنان به کارهای خود آغاز شده است. انتظار می رود به زودی مخارج مصرف کنندگان افزایش پیدا کند هر چند تا بازگشت مخارج به سطوح پیش از کرونا مدت ها زمان لازم است.

طبق اعلام مرکز آمار کانادا، تورم ماهانه با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۷ درصد رسیده است. هسته تورمی نیز که تغییرات قیمتی انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن ها در نظر نمیگیرد تا پایان این ماه با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۳.۵ درصد رسیده است.

در بازه زمانی ۱۹۱۵ تا ۲۰۲۱، بالاترین تورم ماهانه ثبت شده در کانادا ۲۱.۶ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز منفی ۱۷.۸ درصد بوده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا