بورس

خروج سنگین پول خرد از بورس /پیش بینی بازار سهام 24 آبان 1401

فهرست این مقاله (با کلیک روی هر عنوان به محتوای مورد نظر هدایت می‎‌شوید) مخفی کردن

به گزارش  اقتصاد آزاد به نقل از اقتصادنیوز ،افت 10 هزار واحدی شاخص کلبورس در معاملات روز گذشته در راستای همان نوسانات طبیعی بازار سهام طی یک روند صعودی محسوب می شود.

گرچه دیروز بازار کمتر از یک درصد افت کرد اما این افت را باید به حساب نوسانات عادی بازار گذاشت. در مسیر صعودی، همیشه افت هایی هم اتفاق می افتد که افت دیروز در همان راستا بود.

البته در چنین مواقعی باید بازار را با دقت رصد کرد و چنانچه سیگنال های دیگری مبنی بر منفی شدن روند مشاهده شد، تصمیمات لازم را گرفت. اما فعلا زود است که روند صعودی ایجاد شده در بورس را پایان یافته بدانیم.

فعلا باید تا پایان هفته و حتی اوایل هفته آینده صبر کرد و دید معاملات به چه شکلی پیش می رود و آن موقع می توان اظهار نظر دقیق تری داشت.

خروج سنگین پول خرد از بازار

با این وجود اتفاقاتی که در معاملات دیروز رخ داد، سرمایه گذاران حقیقی را به این ترس انداخته که روند صعودی بازار تمام شده و باید سهام خود را بفروشند. به همین دلیل بود که دیروز حقیقی ها حدود 680 میلیارد تومان پول از بازار خارج کردند.

این 680 میلیارد تومان، رقم بزرگی است و معمولا در بدترین روزهای امسال هم کم پیش آمده که چنین رقمی از بورس خارج شود.

از طرفی دیروز قدرت خریداران حقیقی نیز کمی کاهش یافت اما این کاهش به میزانی نبود که نگران کننده باشد. شاخص قدرت خریداران حقیقی دیروز به عدد 0.94 رسید که برتری جزئی فروشنده ها را نشان می دهد.

همچنین ارزش معاملات خرد نیز دوباره کاهش یافت و با افت 100 میلیارد تومانی نسبت به روز یکشنبه، به رقم 3300 میلیارد تومان رسید. کاهش ارزش معاملات گرچه رقم بزرگی نبوده، اما با توجه به ادامه دار شدن این موضوع، می توان یکی از سیگنال های منفی را همین موضوع دانست.

ارزش معاملات باید رشد کند

در شرایطی که هفته گذشته ارزش معاملات خرد تا حدود 6000 میلیارد تومان هم پیشروی کرده بود، افت مجدد ارزش معاملات آن هم برای چند روز متوالی، می تواند یک دغدغه مهم برای فعالان بازار سرمایه باشد.

با توجه به روند معاملات در چند روز گذشته، برای امروز هم می توان افت شاخص ها را پیش بینی کرد. فعلا تا زمانی که ارزش معاملات خرد رشد نداشته باشد، فعالان بازار امید زیادی به رشد مجدد بورس ندارند اما رشد ارزش معاملات هم اتفاق دور از ذهنی نیست و احتمال اول این است که طی امروز یا فردا، دوباره شاهد بالا رفتن رقم معاملات خرد باشیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا