بورس

خیز بورس تهران برای صعود؟ /پیش بینی بازار سهام 12 شهریور 1401

در حال حاضر بازار سهام نوسانات کوچکی دارد. طی یک هفته گذشته، اکثر شاخص های بورس با نوسانات جزئی همراه بوده اند که این نوسانات کم، نتیجه سردرگمی معامله گران است.

فعلا تکلیف برخی از ابهامات روشن نشده و مشخص نیست سرمایه گذار می تواند با خیال راحت سهام بخرد یا نه. اینکه تکلیف مذاکرات هسته ای چه شود، یکی از بزرگ ترین ابهامات است. از طرفی شاخص در نزدیکی مقاومت مهم یک میلیون و 470 هزار واحد قرار دارد و به طور طبیعی عرضه ها در این محدوده زیاد می شود. از طرف دیگر تا زمانی که وضعیت مذاکرات روشن تر نشود، خریدار نمی تواند با خیال راحت و با دید بلند مدت سهام بخرد.

در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس کمی افت کرد و شاخص هم وزن کمی رشد داشت. افت نمادهای بزرگ و شاخص ساز در شرایطی رخ می دهد که نمادهای کوچک بازار در حال رشد هستند. البته نه افت شاخص سازها چشمگیر است نه رشد نمادهای کوچک.

در روز چهارشنبه ارزش معاملات حدود 2600 میلیارد تومان بود که رقم کوچکی است. این عدد در شرایطی ثبت شده که یک هفته قبل از آن، ارزش معاملات به 3700 میلیارد تومان نیز رسیده بود. البته برای رشد بازار، عدد ارزش معاملات خرد باید بیشتر از این ها رشد کند و به بالای 4 یا 5 هزار میلیارد تومان برسد. اما همین که ارزش معاملات فعلا در حال کم شدن است نشان می دهد بازار سهام رونقی که باید داشته باشد را ندارد.

ضمن اینکهخروج پول حقیقی نیز در هفته گذشته در تمام روزهای معاملاتی اتفاق افتاد.چنانچه سرمایه گذاران حقیقی بازار به رشد بورس امیدوار شوند، سهام خود را نمی فروشند اما فعلا این شرایط برقرار نیست و حقیقی ها در حال خارج کردن سرمایه خود از بازار سهام و وارد کردن آن به صندوق های درآمد ثابت هستند تا وضعیت کمی روشن تر شود.

با این وجود برخی از تحلیلگران بر این باورند که به دلیل نزدن شدن شاخص کل به مقاومت مهم یک میلیون و 470 هزار واحد، بازار در حال جمع کردن قدرت خود برای شکستن این مقاومت است و اصلا بعید نیست که طی روزهای آینده شاهد چند روز مثبت شدن شاخص برای عبور از این محدوده مقاومتی باشیم.

اما فعلا و برای بازار امروز، در ابتدای معاملات احتمالا افت جزئی شاخص ها رخ دهد اما احتمال اینکه در نیمه دوم بازار تقاضا قدرت بیشتری نسبت به عرضه داشته باشد و شاخص ها وارد محدوده مثبت شوند زیاد است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا