خودرو

در نخستین همایش گروه «نواندیشان و پیشکسوتان» مطرح شد: با حفظ شخصیت حقیقی باید شخصیت جمعی داشته باشیم

در نخستین همایش گروه «نواندیشان و پیشکسوتان»  که امروز (دوشنبه، ۲۴ آبان ماه) در هتل فردوسی تهران برگزار شد، ابتدا فیلمی از گفت‌وگوی بشارت‌نیا – صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریه قطعات خودرو – با جمعی از فعالان صنف خودرو پخش شد.

در این فیلم، علی‌اکبر بخشی درباره صنف خودرو مطالبی را مطرح کرد. همچنین پس از سخنان سیداحمد طباطبایی، غلامحسین حمزه درباره اتحادیه، لزوم داشتن گارانتی و همچنین تشکیل گروه «نواندیشان و پیشکسوتان» سخن گفت.

باید بر تولید متمرکز شویم

از دیگر حاضران در این فیلم می‌توان به سیدامیر نواب کاشانی و افشین اصغرزاده اشاره کرد. اکبر پناهی‌پور نیز به پایین بودن کیفیت برخی قطعات چینی اشاره کرد. او همچنین تاکید کرد که باید بر تولید متمرکز شویم.

سیداحمد حسینی و حمیدرضا نیک‌آیین از دیگر حاضران در این فیلم بودند. نیک‌آئین در سخنانی با اشاره به این‌که جامعه به سمت مجازی شدن می‌رود، افزود: گروه نواندیشان و پیشکسوتان باید مقاصد رفاه حال مصرف‌کنندگان خود را برساند.

پناهی‌پور در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به زیاد شدن تعداد لوازم یدکی‌فروشی‌ها، آینده این صنف را در سفارش اینترنتی دانست.

اتحادیه نباید بدون رییس می‌ماند

محمدتقی مروج و عزیزالله ایزدی نیز سخنانی را درباره اتحادیه مطرح کردند. ایزدی از حضور نداشتن رئیس در جلسات هیئت مدیره اتحادیه انتقاد و این شرایط را باعث از هم پاشیدگی اتحادیه دانست.

ابراهیم غفوری نیز تاکید کرد که اتحادیه نباید چند سال بدون رئیس می‌ماند. ناصر سبزیان هم گفت: اتحادیه اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی نکرده است.

ما کجا دیده می‌شویم؟

پس از پخش این فیلم، حسن بشارت‌نیا در جمع مهمانان این همایش حاضر شد و در سخنانی اظهار کرد: در کشور ما هشت‌هزار اتحادیه با حدود ۴۸هزار نفر عضو هیئت مدیره اتحادیه وجود دارد. این افراد کجا دیده می‌شوند؟ تا کنون بیش از ۲ میلیون ۴۰۰ هزار واحد صنفی جواز کسب گرفته‌اند؛ اما این عدد بزرگ در کجا دیده می‌شود؟ همچنین ۵۴ صنعت در خدمت تولید خودرو و قطعات خودرو هستند.

صاحب امتیاز و مدیرمسوول سایت و نشریه قطعات خودرو ادامه داد: بعد از ما، مکانیک‌ها هم هستند. این زیاد بودن آیا به ما کمک کرده است؟ خیر. ما بسیار اتحادیه داریم، ولی شخصیت جمعی ضعیفی داریم. اتاق اصناف ایران چگونه به دولت وصل شده است؟ از طریق یک دبیرخانه که همه ما باید حرف‌های خود را به آنجا بگوییم، تا مسوول آنجا به معاون بگوید، معاون به وزیر بگوید و شاید موضوع در جلسه هیئت دولت مطرح شود.

باید شخصیت مشترک بسازیم

او تاکید کرد: ما شخصیت مشترک نداریم و امروز می‌خواهیم شخصیت مشترک برای خودمان درست کنیم و این شخصیت مشترک ثبت شود تا از این شخصیت مشترک هر جا لازم شد، بتوانیم استفاده کنیم.

وی در ادامه اظهار کرد: اگر پنج سال دیگر، سایتی مانند دیجی‌کالا بازار ما را گرفت چه می‌شود؟ در آن شرایط، همان خرده‌پاها نابود نمی‌شوند؟ سایت‌هایی مانند دیجی‌کالا کم نیستند. باید کاری کنیم.

بشارت‌نیا با تاکید بر این‌که روش‌ها در حال عوض شدن هستند و مردم طور دیگری انتظار خرید دارند، توضیح داد: مردم می‌خواهند درباره کالا، خیلی چیزها را بدانند.

مالکیت و مدیریت باید تعریف شوند

او همچنین گفت: ما باید مالکیت و مدیریت را تعریف کنیم.  زمانی مالکیت داشتیم و خودمان آن را مدیریت می‌کردیم؛ اما کم‌کم مالکیت ما زیاد شد و توان مدیریتی ما جواب نمی داد. در این شرایط، یا باید مالکیت بزرگ را خرد می‌کردیم، یا فرزندان مالکان اولیه باید با هم کنار می‌آمدند و نام را حفظ می‌کردند. بعد که بچه‌ها زیاد می‌شوند، به سختی می‌توان بین مالکیت و مدیریت اتحاد ایجاد کرد.

وی با بیان این‌که همه ما یک برند هستیم، ادامه داد: صنایع و صنوف خودرویی، مکانیک‌ها، تولیدکنندگان و … همه باهم هستیم. ما یک زنجیره تامین، توزیع و خدمات را تشکیل می‌دهیم. اگر این زنجیر به هم خوب وصل نشده باشد، ارزش را دیگران می‌برند.

بشارت‌نیا با اشاره به حضور افرادی از ایساکو در جمع حاضران، گفت: اگر هزینه توزیع کالا زیاد باشد، بازار ما برای همه جذاب می‌شود. باید هزینه توزیع را پایین بیاوریم تا بازار برای ما بماند.

در این جلسه، اسکندر معترف – پیشکسوت حوزه خودرو – به این موضوع که ۱۰ سال پیش از کار کنار کشید و در آن زمان، مشکلی با اداره مالیات داشت اشاره کرد و گفت: حسن نیت‌ها در اتحادیه به جای خود، اما گاهی زور لازم است.

می‌خواهیم شخصیت حقوقی خصوصی درست کنیم

بشارت‌نیا نیز در این‌باره گفت: زور در مشت اتحادیه نیست. اتحادیه یک شخصیت حقوقی عمومی است و ما می‌خواهیم شخصیت حقوقی خصوصی درست کنیم. وقتی مالکیت عمومی درست کردیم، باید جریان‌ساز باشد، آینده را پیش‌بینی کند و وضعیت امروز را نیز دقیق بگوید. اگر شخصیت حقوقی و مالکیت جمعی داشتیم و وضع حال را می‌دانستیم، می‌توانیم آینده را پیش‌بینی کنیم.

او ادامه داد: در ایران نمی‌توان سرمایه‌گذاری بلندمدت داشت؛ اما با هویت جمعی شاید بتوان این کار را انجام داد. اگر در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌ها بتوان دخالت کرد، می‌توان کار بلندمدت انجام داد.

پیشنهاد ما ایجاد یک تعاونی است

بشارت‌نیا تصریح کرد: پیشنهاد ما این است که برای شخصیت عمومی و مالکیت مشترک و صندوق مجازی، بهترین کار ایجاد یک تعاونی است. پیش از این، قانون تعاونی را درست نمی‌دانستیم و درست اجرا نمی‌کردیم؛ اما ما می‌خواهیم تعاونی علمی بزنیم و نه تعاونی رانتی. اگر انجمن درست کنیم، خوب است، اما اگر اقتصاد آن را ندیده باشیم، شکست می‌خورد. ما می‌خواهیم یک تعاونی، از تولید تا مصرف بزنیم.

در این جلسه، محمدرضا ملاکی نیز گفت: با بخشی از سخنان درباره انجام کار بلندمدت موافقم؛ اما بخشی از این کار نیز مسئولیت اجتماعی ماست. البته لزوماً این‌طور نیست که باید به مراجع قدرت و حاکمیت وصل باشیم. اگر اراده و همت باشد، در این شرایط هم می‌توان کار کرد. در تهدید باید فرصت‌ها را دید.

او افزود: در صنف خودمان، تعاونی‌هایی را سراغ دارم که اتفاق خاصی از آن‌ها ندیدیم، مثلاً تعاونی‌ای که اول انقلاب بود چه شد؟ چگونه تسویه شد؟

بشارت‌نیا در این‌باره گفت: آن زمان هشت یا نه تعاونی بودند که با دستور ایجاد شده بودند و رانتی بودند. ما می‌خواهیم تعاونی را براساس علم تعاون ایجاد کنیم.

او با اشاره به سخنان ملاکی، اظهار کرد: البته که در این شرایط هم می‌توانیم کار کنیم. منظور من از دسترسی به مراکز قدرت، داشتن روابط و زد و بند کردن نیست. منظورم این است که مراکز قدرت، قدرت ما را ببینند.

به همبستگی نیاز داریم

در ادامه این همایش، سیداحمد حسینی – مشاور حقوقی اتحادیه – اظهار کرد: یکی از مشکلات ما، کثرت ماست. به این معنی که ما را از هم جدا کرده‌اند. اگر قرار باشد در این مسیر تداوم داشته باشیم نیاز به همبستگی داریم.

او ادامه داد: از سال ۱۳۹۲ تا کنون قانون نظام صنفی تغییرات زیادی کرده است که یکی از آن‌ها اجازه حضور نداشتن اعضای قدیمی هیئت مدیره در هیئت مدیره‌های آینده است. یعنی کسی که در سال‌های گذشته بوده باید برود و تجربه‌های خود را ببرد و ما از اول شروع کنیم؟! چه باید کنیم؟ ما آمده‌ایم که تشکلی را ایجاد کنیم که کنار هم باشیم. باور ما این است که نیروی جوان در کنار تجربه پیشکسوتان باید باشد.

ارتباط ما با قوای سه‌گانه قطع است

وی اظهار کرد: اتحادیه‌ها ظرفیت‌های محدودی دارند. ارتباط ما با قوای سه‌گانه قطع است. آن‌ها برای ما تصمیم می‌گیرند و اجرا می‌کنند، چون در هیچ‌کدام از قوا حضور نداریم.

حسینی همچنین بیان کرد: اکنون با مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها مواجه هستیم. تولیدکنندگان برای مواد اولیه مشکل دارند. واردکنندگان نیز مشکلات عدیده ای دارند. ما می‌توانیم با جمع شدن در کنار یکدیگر و ایجاد شخصیت حقوقی، سرمایه‌های خود را کنار هم قرار دهیم.

وی در ادامه سخنانش گفت: در شرکت‌های تعاونی، منافع مالی در اولویت نیستند و در راستای رفع مایحتاج و منافع مشترک گام برمی‌دارند. در سال‌های گذشته، قانون مدونی نبود و شرکت‌های تعاونی تعریف جامعی نداشتند. به همین دلیل، فعالیت آن‌ها منتج به نتایج مطلوب نشد.

شایسته‌سالاری باید اصل باشد

در این همایش، حمیدرضا حبیبی دولابی نیز گفت: باید اجازه دهیم که جوانان به عرصه ورود کنند.

بشارت‌نیا در ادامه این سخنان اظهار کرد: در انتخابات هیئت مدیره اتحادیه باید شایسته‌سالاری اصل باشد. البته اصل‌های دیگری هم داریم که موجب می‌شود به کارآمدی برسیم.

حضور حداکثری در انتخابات بهترین گزینه است

او اضافه کرد: ۴۲ سال است که هیئت‌های مدیره اتحادیه تشکیل شده‌اند؛ اما در این هیئت‌ها چند نفر عضو بودند؟ کلاً ۲۷ نفر. باید گردش نخبگان داشته باشیم؛ اما باید از همین ۲۷ نفر نیز استفاده کنیم. جوانان هم باید بیایند.

او با اشاره به این‌که ۵هزار و ۲۰۰ نفر می‌توانند در انتخابات هیئت مدیره اتحادیه لوازم یدکی شرکت کنند، افزود: این انتخابات با حدود ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ نفر رسمی می‌شود. البته این انتخابات وقتی با ارزش است که چهارهزار نفر در آن رای بدهند. مطمئن باشید مردم انتخاب درستی می‌کنند. بهترین گزینه برای همه ما، حضور حداکثری در انتخابات است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا