گوناگون

دلایل افزایش قیمت کاغذ در بازار

احمد شریفان درباره دلایل افزایش قیمت کاغذ اظهار داشت: ۹۰ درصد کاغذ مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود بنابراین نرخ ارز و مسائل خارجی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت کاغذ است. 

وی با بیان اینکه قیمت کاغذ از ابتدای امسال ۲۰ درصد گران شده است، بیان داشت: جنگ روسیه و اوکراین مجرای ورودی کالاهای ما را تا حدودی بسته است و همین موضوع بر روی قیمت کاغذ تاثیرگذاشته است.

رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا با بیان اینکه مسائل مختلف داخلی نیز بر روی قیمت کاغذ اثرگذار است، بیان داشت: وزارت صمت متولی بازار و متولی واردات است بنابراین باید در کنترل بازار نقش ایفا کند که متاسفانه نقشی در کنترل بازار کاغذ نداشته است.

شریفان بیان داشت: موازی‌کاری‌ها در خصوص کنترل بازار بسیار زیاد است و با وجود اینکه تعزیرات، بازرسی اصناف اقداماتی را انجام می‌دهند اما نتیجه‌ای برای کنترل بازار محصولات مختلف از جمله کاغذ بدست نمی‌آید.

وی اظهار داشت: به علت جنگ ایران و روسیه و افزایش تورم بین‌المللی قیمت هر تن کاغذ ۳۰۰ دلار افزایش یافته است در نتیجه این مساله بر روی قیمت کاغذ که ۹۰ درصد از طریق واردات تامین می‌شود اثرگذار است.

شریفان افزود: قیمت هر بسته کاغذ A۴ در حال حاضر در بازار حدود ۱۰۰ هزار تومان است در حالی که با توجه به گران شدن قیمت کاغذ وارداتی یک بسته کاغذ A۴ بدون محاسبه سود واردات ۱۳۵ هزار تومان تمام می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا