گوناگون

شباهت چین با امریکای بحران زده 2008 / ویروس دوم چینی در راه است؟

اکنون با توقف توسعه املاک در سراسر چین و کاهش قیمت مسکن، بسیاری از صاحبان خانه های خالی مخارج خود را کاهش می‌دهند، ازدواج و تصمیمات مهم زندگی را به عقب می اندازند و تعداد کسانی که از بازپرداخت  وام مسکن برای خانه های ناتمام خودداری می‌کنند در حال افزایش است.

در حالی که ساخت خانه‌های در حال ساخت متوقف شده مردم بیش از ۹۰ درصد در آمد قابل تصرف خود را باید صرف خانه‌ای کنند که ممکن است هرگز وارد آن نشوند. صدها هزار  مالک خانه در 90 شهر چین، پس از توقف پروژه‌های آیووان و گروه اورگراند  بازپرداخت ۲ تریلیون یوان وام مسکن را متوقف کردند، تعداد افرادی که از بازپرداخت وام مسکن خود امتناع می‌کنند در حال افزایش است. خود داری از پرداخت‌ها، تهدیدی برای ثبات اقتصادی و اجتماعی است.

با وجود آنکه در هر سرمایه گذاری دارای ریسک است، صاحبان خانه مقصر اصلی نیستند ولی عواقب این اتفاق را متحمل می شوند.

ساختمان سازی یکی از دلایل اصلی رونق اقتصادی چین در دهه گذشته بوده است. با توسعه شهرنشینی و تشویق دولت در این مدت، شرکت های ساختمان سازی با پیش فروش خانه های نیمه کاره پروژه های خود را گسترش دادند، نگرانی دولت وقتی زیاد شد که متوجه شد شرکت ها برای تسویه وام های خود وام مجدد دریافت می‌کنند و با توجه به احتمال رکود احتمال عدم بازپرداخت وام زیاد می‌شود. دولت چین برای جلوگیری از فراگیر شدن بحران احتمالی آتی، پرداخت وام به شرکت های ساختمانی را محدود کرد و همین مسئله موجب شد شرکت ها برای تأمین مالی پروژه های خود، اوراق قرضه دلاری منتشر کنند، با افزایش قرنطینه و کم شدن تقاضای ملک، شرکت ها نتوانستند فروش خود را تکمیل کنند و به خاطر کاهش درآمد، اوراق قرضه بازپرداخت نشد، در این شرایط شرکت ها اعلام نکول کردند و با‌ورها نسبت به اینکه املاک راه مطمئن ایجاد ثروت است را از بین برده است.

در وضعیتی که شرکت‌ها پول لازم را برای پرداخت بدهی‌هایشان ندارند مردم نسبت به تکمیل خانه‌هایشان نا امید شده‌اند و به همین دلیل وام‌های خود را بازپرداخت نمی‌کنند. دولت و مقامات محلی در شرایط کنونی برای کنترل این  وضعیت مقرراتی را وضع می‌کنند که بیشتر به پرداخت کنندگان وام آسیب می‌زند و طبقه متوسط جامعه را تحت فشار قرار می‌دهد. ولی جلوگیری از فراگیری و گسترش این اتفاق حیاتی‌تر است.

در سال ۲۰۰۸ پس از نزولی شدن قیمت مسکن در آمریکا، وقتی صاحبان خانه متوجه شدند که  قیمت مسکن از وامی که پرداخت می کنند کمتر شده از بازپرداخت وام های  خود خود داری کردند و این مسئله موجب سرایت بحران مسکن آمریکا به بانک ها شد که در نهایت به یک بحران مالی فراگیر در سطح جهان تبدیل شد. گفته می‌شود با توجه به اهمیتی که چین در اقتصاد جهانی دارد اگر این بحران کنترل نشود می‌تواند به یک بحران مالی گسترده‌تر در سطح بین الملل تبدیل شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا