اخبار روز

شرایط پذیرش اعتبار مالیاتی ارزش افزوده

آیا می‌دانستید که صاحبان کسب‌وکارها با پذیرش اعتبار مالیاتی ارزش افزوده این امکان را دارند که مالیات کمتری پرداخت کنند؟ برای پذیرش این اعتبار باید شرایط ویژه‌ای داشته باشید و مراحل مشخصی را طی کنید. در این مقاله شما را با شرایط پذیرش اعتبار مالیاتی ارزش افزوده آشنا خواهیم کرد. همچنین بعد از مطالعه این مطلب به‌طور دقیق با مفهوم مالیات ارزش افزوده و اعتبار مالیاتی آشنا می‌شوید. پس مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

آشنایی با مفهوم مالیات بر ارزش افزوده و کاربرد آن

برای اینکه با شرایط پذیرش اعتبار مالیاتی ارزش افزوده آشنا شویم، باید قبل از هر چیز بدانیم که مالیات ارزش افزوده چیست و چه کاربردی دارد؟ براساس آنچه در ماده 3 قانون مالیات بر ارزش افزوده ذکر شده، منظور از این عبارت نوعی مالیات غیرمستقیم است که بر تفاوت ارزش بین کالاها و خدمات عرضه‌شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا دریافت‌شده، در یک بازه زمانی مشخص، اعمال می‌شود.

با ذکر مثال، بهتر با این موضوع آشنا می‌شویم. فرض کنید شما یک صندلی ساخته‌اید و قیمت آن را برای فروش 2 میلیون تومان گذاشته‌اید. درصورتی‌که برای ساخت این صندلی، 200 هزار تومان هزینه چوب، 40 هزار تومان هزینه چسب و 30 هزار تومان هزینه میخ داده باشید و 80 هزار تومان هزینه کارگر پرداخت کرده باشید، کل هزینه ساخت این صندلی 350 هزار تومان خواهد بود. به اختلاف قیمتی که بین هزینه ساخت صندلی (350 هزار تومان) و قیمت فروش (1.5 میلیون تومان) وجود دارد، ارزش افزوده محصول می‌گویند و به آن مالیات تعلق خواهد گرفت.

البته به این نکته توجه داشته باشید که از آنجایی‌که مالیات بر ارزش افزوده بر مصرف تعلق می‌گیرد، مصرف کننده باید این مالیات را پرداخت کند. درصورتی‌که کسب‌وکارها امور قانونی مالیاتی را پشت سر گذاشته و گواهی ارزش افزوده دریافت کرده باشند، این امکان را دارند که مالیات بر ارزش افزوده را روی فاکتورهای فروش خود از مشتریان دریافت کنند. برای صدور فاکتور و ثبت دقیق حساب‌های دریافتی بهتر است که از بهترین نرم افزار حسابداری کمک بگیرید.

آشنایی با مفهوم اعتبار مالیاتی ارزش افزوده

منظور از اعتبار مالیاتی ارزش افزوده، مبالغی است که مودی هنگام خرید و استفاده از خدمات، برای فعالیت اقتصادی خود پرداخت می‌کند. این مبالغ به‌صورت اعتبار برای کسب‌وکارها ذخیره می‌شوند. هنگام ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده، این اعتبار از میزان مالیات بر ارزش افزوده دریافتی کسر می‌شود و در نتیجه مودی می‌تواند مالیات کمتری پرداخت کند. برای انجام این کار باید با شرایط پذیرش اعتبار مالیاتی ارزش افزوده آشنا باشید.

همچنین برای ارسال دقیق اظهارنامه‌ها و صدور صورت‌حساب‌ها باید بدانید که حسابداری چیست؟ اگر از علم حسابداری سررشته‌ای ندارید، بهتر است از یک حسابدار یا سیستم حسابداری پیشرفته کمک بگیرید.

آشنایی با شرایط پذیرش اعتبار مالیاتی ارزش افزوده

زمانی مودی می‌تواند از اعتبار مالیاتی ارزش افزوده استفاده کند که این اعتبار توسط اداره امور مالیاتی کشور پذیرفته شده باشد. برای استفاده از اعتبار مالیاتی ارزش افزوده باید شرایط موردنیاز را داشته باشید و مراحل مشخصی را طی کنید. این شرایط در حوزه حسابداری به نسبت جدید هستند. حسابداران می‌توانند با شرکت در دوره‌های آموزش سپیدار به‌طورکامل با این شرایط و تغییرات آن آشنا شوند. در ادامه به مراحل و شرایط پذیرش این اعتبار اشاره خواهیم کرد.

شرط اول؛ ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده

اولین شرط برای پذیرش اعتبار مالیاتی در اداره امور مالیاتی، ثبت‌نام در سیستم مالیات بر ارزش افزوده است. یعنی باید خرید کالا و خدمات از اشخاص و شرکت‌هایی انجام شود که در این سیستم ثبت‌نام کرده باشند. در صورتی‌که کالا و خدمات خود را از مراکزی انجام دهید که در سیستم مالیات ارزش افزوده ثبت‌نام نکرده باشند، حتی اگر شما مالیات و عوارض پرداخت کرده باشید، امکان آن وجود نخواهد داشت که مبالغ پرداختی را از مالیات ارزش افزوده دریافتی خود کسر کنید.

شرط دوم؛ تایید صورت‌حساب خرید توسط اداره امور مالیاتی

دومین شرط برای پذیرش اعتبار مالیاتی این است که فروشنده باید بابت فروش کالا یا عرضه خدمات، برای شما فاکتور صادر کند. فاکتوری که از طرف فروشنده صادر می‌شود باید مورد تایید اداره امور مالیاتی کشور باشد. فاکتوری مورد تایید این اداره است که در آن اطلاعات کامل خریدار و فروشنده (نام کامل شرکت، شماره سریال و تاریخ، شماره اقتصادی یا شناسه ملی خریدار و فروشنده، آدرس و کد پستی) در آن ذکر شده باشد.

شرط سوم؛ فاکتور رسمی خرید باید متعلق به مودی مالیاتی باشد

اگر فاکتور رسمی صادر شده به نام مودی مالیاتی نباشد، شامل اعتبار مالیاتی ارزش افزوده نخواهد شد. به‌همین‌خاطر برای برخورداری از شرایط پذیرش اعتبار مالیاتی حتما باید مشخصات مودی مالیاتی در بخش خریدار فاکتور ثبت شود.

شرط چهارم؛ ثبت دقیق مشخصات خریدار و فروشنده و قیمت کالا یا خدمات در فاکتور

یکی از نکاتی که برای پذیرش اعتبار مالیاتی ارزش افزوده بسیار اهمیت دارد، ورود دقیق و کامل اطلاعات خریدار و فروشنده و قیمت کالا یا خدمات دریافتی است. به‌طورکلی در فاکتور یا صورت‌حساب صادر شده باید نام خریدار، شماره اقتصادی، شماره ملی یا شناسه ملی، شماره تماس، آدرس، شماره ثبت آورده شود. همچنین فروشنده باید قیمت دقیق کالا یا خدمات را نیز در فاکتور ذکر کند.

شرط پنجم؛ کالا و خدمات خریداری شده از مالیات بر ارزش افزوده معاف نباشد

در سیستم مالیاتی کشور برخی از کالاها و خدمات از ارزش افزوده معاف هستند. یعنی برای فروش آن‌ها مبلغی تحت عنوان مالیات از خریدار دریافت نمی‌شود؛ بنابراین اگر برای فعالیت اقتصادی خود از این کالاها یا خدمات بهره برده باشید، هزینه پرداخت شده برای آن‌ها جزو اعتبار مالیاتی محسوب نمی‌شود.

شرط ششم؛ مبلغ ارزش افزوده برای هر کالا یا خدمت، در همان ردیف محاسبه و ثبت شود

در فاکتورهای مورد تایید اداره امور مالیاتی، مبلغ ارزش افزوده ثبت‌شده برای هر کالا باید به‌صورت مجزا در ردیف همان کالا یا خدمت محاسبه و ثبت شود. در غیر این‌صورت این مبالغ به‌عنوان اعتبار مالیاتی پذیرفته نخواهند شد.

شرط هفتم؛ مالیات ارزش افزوده باید به‌صورت جداگانه در سرفصل حسابداری ثبت شود

یکی از مهم‌ترین شرایطی که برای پذیرش اعتبار مالیاتی ارزش افزوده به آن توجه کنید، ثبت حسابداری جداگانه مالیات ارزش افزوده در سرفصل حسابداری است. با انجام این کار به‌راحتی می‌توانید از میزان مالیات ارزش افزوده گزارش تهیه کنید. در صورتی‌که ثبت حسابداری جداگانه انجام نشود، این‌طور برداشت می‌شود که خود مودی مالیاتی، مالیات بر ارزش افزوده را به‌عنوان اعتبار مالیاتی حساب نکرده است. در نتیجه کارشناس مالیاتی هنگام بررسی پرونده مالیاتی، برای شما اعتبار مالیاتی ارزش افزوده در نظر نخواهد گرفت.

نرم‌افزارهای حسابداری سپیدار سیستم؛ انتخابی مطمئن برای کسب‌وکارها

در این مقاله با مفهوم و شرایط پذیرش اعتبار مالیاتی ارزش افزوده آشنا شدیم. برای دریافت این اعتبار و کسر مالیات بعد از ارسال اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده، باید همه این شرایط را از قبل فراهم کرده باشید. تکمیل دقیق و صحیح اظهارنامه مالیاتی، همواره یک دغدغه مهم برای مدیران کسب‌وکارها است. کوچک‌ترین خطا در این زمینه باعث می‌شود که مالیات بیشتری پرداخت کنید یا مشمول جریمه‌های سنگین شوید. در نتیجه استفاده از یک نرم‌افزار استاندارد و جامع برای همه مودیان ضرورت دارد. سپیدار سیستم با سال‌ها سابقه در زمینه طراحی و عرضه انواع نرم‌افزارهای مالی در میان کسب‌وکارهای ایرانی به‌خوبی شناخته شده است. با استفاده از نرم‌افزارهای سپیدار سیستم خیالتان بابت صحت اطلاعات راحت خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت sepidarsystem.com مراجعه کنید و برای دریافت راهنمایی به‌منظور انتخاب نرم‌افزار مناسب برای کسب‌وکار خود با شماره تلفن 02181022000 تماس بگیرید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا