گوناگون

صادرات ترکیه به روسیه در بحبوحه تحریم‌ها افزایش یافت

اداره آمار ترکیه روز جمعه در گزارشی اعلام کرد که صادرات این کشور به روسیه در ماه ژوئن در بحبوحه تحریم‌ها علیه مسکو افزایش یافته و محموله‌های مواد غذایی ترکیه که به طور سنتی به روسیه صادر می‌شد با افزایش محموله‌های ماشین آلات و تجهیزات همراه شده است.

صادرات ترکیه به روسیه در ماه گذشته 46 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت و به 791 میلیون دلار رسید و این کشور را از رتبه دهم در سال 2021 به خوبی در مسیر تبدیل شدن به پنجمین تامین کننده کالاهای روسیه قرار داد.

تحریم های غرب علیه روسیه که پس از جنگ اوکراین اعمال شد، باعث شد مسکو از کشورهایی که “متخاصم” شناخته می شوند کمتر واردات داشته باشد و در نتیجه صادرات ترکیه به این کشور از ایتالیا، لهستان، ژاپن، هلند، فرانسه و ایالات متحده پیشی بگیرد.

چین، بلاروس، آلمان و قزاقستان بزرگترین تامین کنندگان روسیه در ماه مه بودند و تحلیلگران پیش بینی می کنند که این کشورها در آینده نزدیک موقعیت خود را حفظ خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، صادرات میوه های ترکیه مانند هلو و گیلاس به روسیه در ماه ژوئن به شدت افزایش یافت.

تامین کنندگان ترکیه ماه گذشته میلادی 168 میلیون دلار میوه و آجیل به روسیه صادر کردند که 33 درصد بیشتر از ژوئن 2021 (113 میلیون دلار) و دو برابر بیشتر از ماه می 2022 (72 میلیون دلار) بود.

با این حال، روسیه همچنین در ماه ژوئن مقدار قابل توجهی ماشین‌آلات، تجهیزات و قطعات الکترونیکی ترکیه را نسبت به ماه‌های قبل وارد کرد.

تحویل تجهیزات و دستگاه های مکانیکی از 73 میلیون دلار در ماه می به 102 میلیون دلار در ژوئن، ماشین آلات و تجهیزات الکتریکی از 28 به 32 میلیون دلار، خودرو و قطعات از 25 به 34 میلیون دلار و محصولات پلاستیکی از 34 به 48 میلیون دلار افزایش یافت.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا