انرژی

صادرات گاز روسیه به اروپا از لهستان متوقف شد

شرکت گازپروم روسیه اعلام کرد که این شرکت امکان صادرات گاز به اروپا از طریق خط لوله عبوری از لهستان را‌‌‌‌‌‌‌‌ به خاطر تحریم‌های مقابله جویانه مسکو علیه بروکسل ندارد.

راشاتودی گزارش داد، سرگئی کوپریانو، سخنگوی شرکت گازپروم می‌گوید: بخشی از خط لوله انتقال گاز یامال به اروپا از لهستان عبور می‌کند که این ایستگاه متعلق به شرکت یوروپل‌گاز زیرنظر شرکت گازپروم و یک شرکت بزرگ لهستانی است.

روز چهارشنبه بود که مسکو لیستی از شرکت‌های اروپایی را‌‌‌‌‌‌‌‌ که تحریم کرده است، منتشر کرد و در این لیست در میان 31 شرکت اروپایی نام شرکت یوروپل‌گاز نیز به چشم می‌خورد.

گازپروم در کانال رسمی تلگرامی خود آورده؛ انتشار این لیست تحریم‌ها برای شرکت گازپروم به معنای ممنوع شدن استفاده از خط لوله‌ای است که متعلق به شرکت یوروپل‌گاز بوده و با عبور از لهستان گاز را‌‌‌‌‌‌‌‌ به اروپا منتقل می‌کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه 10 روز پیش با صدور فرمانی اعلام کرد که هیچ شرکت روسی حق تعامل تجاری با شرکت‌های حاضر در لیست تحریمی روسیه ندارد و حتی امکان عمل به تعهدات آنها که از قبل تعیین شده نیز وجود نخواهد داشت.

در قالب تحریم‌های روسیه صادرات محصول یا مواد اولیه به افراد یا شرکت‌های حاضر در لیست تحریمی روسیه نیز ممنوع خواهد بود. فرمان پوتین در پاسخ به تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه روسیه و برخی شخصیت‌های این کشور اعمال شده است.

خط لوله یامال اروپا با عبور از روسیه،‌ بلاروس، لهستان و آلمان گاز روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌ به اروپا می‌رساند. روسیه 40 درصد گاز مورد نیاز اروپا را‌‌‌‌‌‌‌‌ تهیه می‌کند که 15 درصد از گاز صادراتی روسیه به قاره سبز از خط لوله یامال می‌گذرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا