انرژی

عربستان سرمایه‌گذاری خود را در بورس آمریکا ۳ برابر کرد

صندوق ثروت ملی عربستان سعودی در سه ماهه سوم سال جاری میلادی دارایی‌های خود را در ایالات متحده تقریباً سه برابر کرد و به بیش از 43 میلیارد دلار رساند.

این صندوق در شرکت‌های بزرگی که در زمینه های مختلف از جمله تجارت الکترونیک، فناوری مالی، بیوتکنولوژی و خودروهای تجاری با سلول سوختی فعالیت می کنند، سرمایه‌گذاری کرده است.

این صندوق که صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی (PIF) نام دارد و بیش از 430 میلیارد دلار دارایی را مدیریت می‌کند، سرمایه گذاری های خود را در بازار سهام ایالات متحده از حدود 15.94 میلیارد دلار در سه ماهه دوم سال 2021 به بیش از 43 میلیارد دلار در سه ماهه سوم افزایش داده است.

این صندوق در سال 2018 بیش از 1 میلیارد دلار در این شرکت برای یک سهم عمده سرمایه گذاری کرده بود. در حال حاضر حدود 63 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد.

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان همچنین72.8  میلیون سهم خود در شرکت اوبر Uber را که در پایان سه ماهه سوم حدود 3.26 میلیارد دلار ارزش داشت، حفظ کرد.

این صندوق همچنین حدود 3.56 میلیون سهم از شرکت رسانه های اجتماعی پینترست Pinterest به ارزش حدود 182 میلیون دلار و سهام شرکت پی پال به ارزش 174 میلیون دلار را خریداری کرد.

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان در مرکز برنامه های چشم انداز 2030 برای تنوع بخشیدن به اقتصاد این کشور پادشاهی و کاهش اتکا به نفت قرار دارد.

بر اساس یک استراتژی پنج ساله که در ژانویه اعلام شد، این صندوق قصد دارد ارزش دارایی های تحت مدیریت خود را بیش از دو برابر کند و به 1.07 تریلیون دلار برساند و سالانه 40 میلیارد دلار برای توسعه اقتصاد عربستان سعودی تا سال 2025 اختصاص دهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا