گوناگون

قیمت مصرف کننده در آمریکا بازهم افزایش یافت

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از تسنیم؛ با ادامه تورم در بیشتر بخش‌های مختلف اقتصاد آمریکا، قیمت‌های مصرف‌کننده در این کشور بار دیگر در ماه اکتبر شاهد افزایش بود و بیشترین سرعت سالانه از دهه 1980 را ثبت کرد.

پیش از گزارش شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) که قرار است توسط اداره آمار کار آمریکا منتشر شود، تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که شاخص قیمت مصرف کننده در اکتبر 0.6 درصد نسبت به سپتامبر افزایش خواهد یافت که 0.4 درصد نسبت به رقم ماه گذشته بیشتر است.

با این حال، پیش‌بینی می‌شود که سرعت سالانه از 8.2 درصد به 7.9 درصد کاهش یابد و بالاترین نرخ گزارش شده در 40 سال گذشته 9.1 درصد در ژوئن باشد. طبق گزارش رسانه ها، این اولین باری است که نرخ سالانه از فوریه به زیر 8 درصد می رسد.

تورم کلی کالاها، به استثنای غذا و انرژی، با 0.5 درصد افزایش به سرعت سالانه 6.5 درصد رسید که کمتر از رشد 0.6 درصدی در ماه سپتامبر بود و هزینه خدمات از کمتر از 4 درصد در پایان سال 2021 به نرخ سالانه 6.7 درصد رسیده است و موجب افزایش دستمزدها و فشارهای تورمی شد.

بلرینا اوروچی، اقتصاددان ارشد آمریکایی در مؤسسه تی‌رو پرایس، کاهش تورم اصلی را پیش بینی کرد اما می گوید که رشد قیمت‌ها تقاضای مصرف کننده را تضعیف کرده است.

وی گفت: قسمتی از آن از قیمت کالاها ناشی می‌شود، زیرا کاهش تقاضا وجود دارد، همانطور که اخیراً در هزینه‌های مصرف‌کننده دیده‌ایم. این یک پیشرفت کوچک است که افزایش تورم می تواند به نوعی خود را از بین ببرد.

شاخص قیمت مصرف کننده یک گزارش بسیار مهم برای فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) است که انتظار می رود در ماه دسامبر نرخ بهره را تا نیم درصد دیگر افزایش دهد.

تحلیلگران پیش بینی کرده‌اند که نرخ نهایی ممکن است در سال آینده به 5 درصد برسد و بسیار بالاتر از 4.6 درصدی باشد که در سپتامبر توسط مقامات فدرال رزرو پیش بینی شده بود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا