گوناگون

قیمت هر کیلو چای برابر یارانه ۳ تهرانی!

اتمام زمان برداشت برگ سبز چای و تولید چای خشک در شمال کشور از جمله دلایلی است که حبیب جهانساز رئیس سازمان چای کشور افت قیمت چای را به آن نسبت می دهد و بر این نکته تاکید می کند با اتمام فصل برداشت برگ سبز چای از حدود یک‌ماه پیش قیمت چای خشک در کارخانه ها کاهشی شده است؛ روندی که در سایر شهرها قابل لمس نیست به طوریکه در شهر تهران قیمت چای مرغوب ایرانی در هر کیلو رشدی حداقل ۴۰ هزار تومانی داشته و به بالای ۱۲۰ هزار تومان رسیده است.

قیمت چای در شهرهای غیر از شمال کشور در حالی روند افزایشی به خود گرفته که به گفته جهانساز این افزایش به دلیل بالا رفتن هزینه های دستمزد، بسته بندی و حمل و نقل صورت گرفته در غیر این صورت قیمت چای خشک در کارخانه ها افزایشی نداشته است. رئیس سازمان چای کشور افزود: علاوه بر عوامل مذکور، شیوع کرونا در سال جاری نیز موجب شد تا خرید مستقیم از مراکز تولید به دلیل ممنوعیت های ترددی کاهش یابد که این امر موجب شد تا پای واسطه ها به میان آید و با این شرایط قیمت چای داخلی در سایر شهرها افزایش یابد.

از سوی دیگر در سال جاری شاهد رشد ۴۵ درصدی قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای نسبت به سال گذشته بودیم که این امر نیز بر افزایش قیمت چای اثرگذار بوده است. به گفته جهانساز، قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک برای سال زراعی جاری ۶ هزار و ۶۹۰ تومان و درجه دو۴ هزار و ۷۸۱ تومان اعلام شد که با این شرایط می توان گفت قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه امسال در مقایسه با سال گذشته ۴۵ درصد افزایش داشته است.

به گفته رئیس سازمان چای کشور، رشد قیمت خرید تضمینی برگ سبز با مواقت شورای اقتصاد در سال جاری صورت گرفت، این امر موجب شد تا قیمت خرید تضمینی چای منطقی شود و زمینه برای بازگرداندن چای‌کاران به زمینه های چای فراهم شود. به گفته جهانساز در سال های گذشته و با توجه به قیمت پایین خرید تضمینی چای در کشور شاهد توقف تولید در برخی از زمین های زراعی باشیم، که این روند در حال حاضر شکل معکوس به خود گرفته بطوریکه در سال جاری شاهد رشد تولید برگ سبز چای و چای خشک در کشور بوده ایم.

به گفته رئیس سازمان چای کشور در سال جاری تولید برگ سبز و درنهایت چای خشک در کشور ۴ درصد افزایش داشته است. براساس داده های اعلام شده از سوی جهانساز در سال جاری ۱۳۵ هزار و ۶۰۰ تن برگ سبز چای در کشور خریداری شد، این رقم سال گذشته ۱۳۰ هزار تن بوده و چای خشک تولیدی در سال جاری نیز به ۳۰ هزار و ۵۰۰ تن رسید که این میزان در سال گذشته برابر با ۲۹ هزار و ۶۰۰ تن بوده است روندی که از رشد تولید چای در کشور حکایت دارد.

به گفته رئیس سازمان چای کشور در حال حاضر مشکلی از تامین بازار نداریم و کسری بازار هم به واسطه واردات تامین شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا