بانک و بیمه

مسافران ایام اربعین به جای دینار، دلار خریداری کنند

آقای رادپور گفت: اختلاف قیمت نرخ دینار کشور ما با عراق در بازار آزاد بیش از ۳۰ درصد است که البته این اختلاف درصد گاهی بالاتر و بعضی اوقات هم کمتر می‌شود. نکته‌ای که باید به آن اشاره شود این است که بازار ارز دلار بزرگتر و جا افتاده‌تر از دینار و راه نقد آسان تری دارد. مردم راحت می‌توانند دلار خریداری کنند، اما دینار عراق این شرایط را ندارد.

او می‌گوید:بنابر موارد مطرح شده مشخص است که وقتی تقاضای زیادی برای دینار ایجاد می‌شود قطعا به سبب عمق کم بازار این ارز اختلاف واضحی بین نرخ دینار کشور ما و مبدا دینار یعنی عراق ایجاد دارد.

او می‌گوید:اگر هموطنان در کشور خودمان دلار خریداری کنند، دسترسی به آن آسان‌تر است وهم اختلاف نرخ کمتری با کشور عراق دارد. اما خرید دینار در داخل کشور منطقی نیست چرا که اختلاف قیمت زیادی وجود دارد. هموطنان می‌توانند در داخل کشور دلار تهیه و در کشور عراق به دینار تبدیل کنند. قاعدتا  آسان‌تر است و هزینه زیادی متحمل نمی‌شوند. باید گفت در عراق هم ریال سخت‌تر نسبت به دلار پذیرفته می‌شود.

براساس اعلام بانک مرکزی قیمت یکصد دینار عراق (IQD) در صرافی ملی روز _دوشنبه چهاردهم شهریورماه ۱۴۰۱_ دو هزار و ۸۷۸ ریال بوده است که در مشاهدات میدانی هم دینار ۲۳ هزار تومان معامله شده بود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.