گوناگون

مسیر رشد اقتصادی ترکیه مشخص شد

بر اساس برنامه میان‌مدت اقتصادی ترکیه پیش‌بینی می‌شود اقتصاد این کشور در سال جاری و سال آینده پنج درصد رشد کند.

نقشه راه اقتصاد ترکیه برای سال‌های ۲۰۲۳-۲۰۲۵ نشان می‌دهد که رشد تولید ناخالص داخلی برای دو سال آینده یعنی سال‌های۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ به ۵.۵ درصد افزایش یابد بنابراین، میانگین نرخ رشد تولید ناخالص داخلی هدف برای دوره سه ساله ۵.۳ درصد است.

هدف دولت این است که تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۳ به ۸۶۷ میلیارد دلار، در سال ۲۰۲۴ به ۹۵۲ میلیارد دلار و تا پایان برنامه به یک تریلیون دلار برسد.

اقتصاد ترکیه در سه ماهه دوم سال جاری ۷.۶ درصد و در سه ماهه اول ۷.۵ درصد رشد کرد.

نرخ تورم مصرف‌کننده سالانه ترکیه که در حال حاضر در اوج خود قرار دارد، تا پایان سال جاری به ۶۵ درصد سپس در سال ۲۰۲۳ به ۲۴.۹ درصد کاهش می‌یابد.

در ماه جولای، نرخ تورم سالانه کشور ترکیه برای چهاردهمین ماه متوالی به ۷۹.۶ درصد رسید که بالاترین میزان از سپتامبر ۱۹۹۸ است.

برنامه میان‌مدت، نرخ تورم ۱۳.۸ درصد و ۹.۹ درصد را برای سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ هدف‌گذاری کرده است.

پیش‌بینی می‌شود کسری حساب جاری کشور ترکیه در سال ۲۰۲۳ به ۴۷.۳ میلیارد دلار برسد سپس به ۲۲ میلیارد دلار در سال آینده، ۱۳.۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۴ و ۱۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ کاهش یابد.

دولت نرخ بیکاری ۱۰.۴ درصدی را در سال آینده پیش‌بینی کرده است، قبل از اینکه آن را به ۹.۹ درصد در سال ۲۰۲۴ و ۹.۶ درصد در سال بعد کاهش دهد.

بر اساس آخرین داده‌های اداره آمار این کشور، نرخ بیکاری ترکیه در ماه ژوئن به ۱۰.۳ درصد کاهش یافت که پایین‌ترین رقم از سال ۲۰۱۸ است.

الگوی جدید اقتصادی دولت، رشد، سرمایه‌گذاری، تولید، اشتغال و صادرات را با سیاست نرخ بهره پایین در اولویت قرار داده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا