بورس

نشانه های صعود در بورس /پیش بینی بازار سهام امروز 16 آذر

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از اقتصاد نیوز، دیروز در جریان  معاملات بازار سهام، شاخص کل افت کرد اما شاخص هم وزن مثبت شد که رشد این شاخص نشان می دهد سرمایه گذاران فعلا خریدار نمادهای کوچک و متوسط بازار هستند.

علامت های مثبت در بورس

نکته جالب اینکه در چنین شرایطی و با وجود اینکه شاخص کل افت کرده، علائمی مثبت در بازار نمایان شده که می تواند موجب امیدواری شود.

روز گذشته ارزش معاملات خرد در حد 30 میلیارد تومان نسبت به دوشنبه افزایش یافت و به رقم 3270 میلیارد تومان رسید. این رشد کوچک در ارزش معاملات خرد، چندان مایه امیدواری نیست اما با توجه به اینکه این رشد در روز افت شاخص کل اتفاق افتاده، نکته مثبتی است.

افزایش قدرت خریداران حقیقی

اما این تنها موضوع مثبت در معاملات دیروز نبود. روز گذشته یک اتفاق بسیار خوب در بازار رخ داد که آن، افزایش قدرت خریداران حقیقی بود. خریداران حقیقی سرانجام توانستند نسبت به فروشندگان حقیقی قدرت بیشتری پیدا کنند و دیروز شاخص قدرت خریداران حقیقی به عدد 1.11 رسید.

سبقت تعداد نمادهای مثبت از نمادهای منفی

از طرفی خروج پول حقیقی ها نیز کاهش یافت و از عدد 170 میلیارد تومان در روز دوشنبه، به 70 میلیارد تومان در روز سه شنبه رسید. به عبارتی حقیقی ها با شدت کمتری پول خود را از بازار خارج کرده اند.

البته خروج پول حقیقی باید به صفر برسد و این دسته از سرمایه گذاران باید پول جدید به بازار تزریق کنند تا پتانسیل رشد بازار فراهم شود. اما همین که شدت خروج پول کاهش یافته، خود باعث امیدواری است.

دیروز در دقایق پایانی بازار 380 نماد مثبت در مقابل 290 نماد منفی وجود داشت که این هم نکته  مثبتی دیگر برای معاملات امروز است. با توجه به تعداد بیشتر نمادهای مثبت، انتظار می رود در ابتدای معاملات امروز فشار تقاضا بیشتر از فشار عرضه باشد و شاخص ها رشد کنند.

بورس تهران

پتانسیل بیشتر شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل

البته احتمال رشد شاخص هم وزن بیشتر از احتمال رشد شاخص کل است و نمادهای بزرگ بازار همچنان فروشنده های قدرتمندتری دارند. اما با این حال، درصورتی که جو مثبت نمادهای کوچک بازار ادامه داشته باشد، نمادهای بزرگ نیز به مرور وضعیت بهتری پیدا می کنند و وارد روند صعودی می شوند.

با این شرایط برای امروز می توان بازاری مثبت را متصور بود که اگر این مثبت بودن، همراه با رشد ارزش معاملات باشد، رشد شاخص ها می تواند عددهای قابل توجه تری نسبت به یکی دو هفته گذشته باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا