اخبار روز

نکاتی اساسی که در مورد امور حقوقی ملکی باید بدانید

خرید و فروش ملک و مبادله آن، از ضروری‌ترین و البته پرریسک‌ترین تجارت‌های کنونی کشورمان است. به علت شرایط خاص اقتصادی در ایران، قیمت ملک و خانه، روزبه‌روز در حال افزایش است و خانواده‌ها و جوانان زیادی مایلند تا صاحب خانه شوند. ازطرفی، کسب‌وکارهای مرتبط به خریدوفروش املاک، جزو پرسودترین تجارت‌های مدرن در جهان است. موفقیت در خرید خانه و سودمندی در تجارت املاک، نیازمند آگاهی کافی از قوانین حقوقی ملکی و انواع دعاوی است. زمانی‌که وارد قرارداد دوطرفه با مشاور املاک یا صاحب‌خانه می‌شوید، با نداشتن اطلاعات کامل از نحوه تکمیل قرارداد یا فسخ حقوق تجاوزی، ممکن است بدون آگاهی، از حق خود بگذرید. شما می‌توانید با مشاوره حقوقی رایگان درمورد ملک، درصد موفقیت خود را بالا برده و ازپیامدهای ناگوار جلوگیری کنید. ما در این مقاله، برای شما مهم‌ترین قوانین اساسی و اولیه حقوقی ملکی را شرح می‌دهیم.

 

ویژگی‌های اصلی یک قرارداد معتبر بین طرفین

قراردادها، اولین قدم همکاری در تمامی تجارت‌ها و کسب‌وکارها هستند. با مشاوره حقوقی ملکی درمی‌یابید که، حین بستن قرارداد، باید از صحت اطلاعات طرف مقابل خود مطمئن شوید. طرفین باید با مدارک رسمی مانند شناسنامه، کارت ملی و مدارک بانکی و حقوقی خود، در زمان عقد قرار داد حضور داشته باشند. همچنین باید هر دو طرف قرارداد، ورشکسته، ممنوع‌المعامله و دارای اموال توقیفی نباشند تا روند کار ادامه یابد. درغیر این صورت، این افراد صلاحدید حضور در معامله را ندارند.

دقت کنید که در قرارداد، جزئیات کامل و کافی از معامله ذکر شده باشد. در قرارداد پیش‌روی شما باید پلاک ثبتی، حدود اربعه، آدرس ملک و کد پستی ملک به وضوح شرح داده شده و صحت آن با اطلاعات فروشنده بررسی شود. همچنین باید در قرارداد درباره حق پارکینگ، انشعابات اختصاصی آب، برق، گاز و مالکیت خطوط تلفن خانگی به توافق دوطرفه با فروشنده یا خریدار رسیده باشید.

نکته مهم بعدی که باید به آن توجه شود، تعیین دقیق مدت زمان معامله و قیمت مورد معامله است. در قرارداد، باید دقیق و کامل اعلام شود که خریدار یا فروشنده طی چه بازه زمانی، معامله را انجام می‌دهد و آماده دراختیار گذاشتن ملک برای معامله است. همچنین، باید قیمت مطلوب و توافقی بین خریدار و فروشنده در قرارداد ذکر شود تا در آینده، یک طرف از معامله، ادعای مبلغی کم‌تر یا بیشتر نداشته باشد. لازم به ذکر است که بخشی از قرارداد باید درباره اعمال مخصوص به فسخ یا عمل ‌نکردن به مفاد و شروط بالا باشد تا درصورت وقوع، طرف دیگر توانایی ادعای حقوقی داشته باشد.

 

بررسی کامل سند ملک، قدمی پراهمیت اما فراموش ‌شده

بعد از آگاهی از فرد مقابل خود در معامله ، مهم‌ترین گام، بررسی دقیق سند ملک درخواستی است. در مشاوره حقوقی ملکی، همواره گوش‌زد می‌شود که ناگوارترین پیامدهای تجارت‌های ملکی از کوچک‌ترین خطاهای سندی آغاز می‌شوند. اسناد ملکی، انواع متفاوت و قوانین ثبتی مختص به خود را دارند. بنابراین با استفاده از جزئیات و کدهای رهگیری اسناد، می‌توانید آنالیز بهتری روی سند ملک درخواستی خود، داشته باشید.

در حین خرید ملک، دقت کنید که سند ملک، به‌ نام شخص فروشنده باشد و هیچ ابهامی در این زمینه وجود نداشته باشد. اگر نام شخص مالک، دقیق ذکر نشده باشد ، ممکن است در آینده، افرادی با ادعای مالکیت اصلی و یا ورثه بودن، دادخواستی برای بازپس‌گیری ملک داشته باشند. همچنین دقت کنید سند پیش‌روی شما، سند اصلی ملک مورد معامله باشد و سند جعلی یا اشتباهی، سهوا یا عمدا در معامله دخیل نشود.

نکته بعدی که باید به آن اشاره شود، آزاد بودن سند ملک است. ملکی که به فروش می‌رسد، نباید در رهن یا وثیقه شخص یا نهادی دولتی یا خصوصی باشد. اگر ملکی در رهن یا وثیقه شخص سومی یا بانک باشد ، خرید و فروش آن، قانونی نیست و اعتبار ندارد. همچنین، ملک نباید بدهی‌ به دستگاه‌های دولتی و مرکز مالیات کشوری داشته باشد، درغیر این‌صورت، فروشنده بعد از رفع تمامی مبلغ بدهکاری، می‌تواند اقدام به فروش ملک خود کند.

 

ایجاد شرایط فسخ و روش‌های مختلف پرداختی

 

امکان خطا و یا بروز اختلافات در معامله‌‌های ملکی، همواره وجود دارد، به‌همین خاطر، تمامی مشاوره‌های حقوقی ملکی، خواستار شرایط و مفادی برای فسخ قرارداد هستند. در اصطلاح حقوقی، به حق فسخ قرارداد “خیار” گفته می‌شود. این کلمه از اختیار مشتق شده و به اختیار طرفین، در فسخ و انحلال قرار داد اشاره دارد. این حق داده شده توسط قانون، انواع مختلفی دارد. مثلا در خیار عیب، شخص می‌تواند بدون کسب رضایت طرف دیگر و با اراده یک‌طرفه، قرارداد را فسخ کند.

قسخ قرارداد در صورتی رخ می‎دهدکه تعهدات ذکر شده در معامله، توسط یکی از طرفین انجام نشود. در قرارداد شما، باید مفادی تعیین شوند که درصورت عدم انجام یا تجاوز از آن، قرارداد فسخ شود. همچنین، باید شرایطی ذکر شود که اگر طرفی، قرارداد را فسخ کرد، چه اختیاراتی از او سلب و چه مبادلاتی بازپس گرفته می‌شوند.

برای پرداخت وجه توافقی یا دریافت آن، روش‌های مختلفی مانند پرداخت با چک عادی، چک تضمینی فردی یا بین بانکی و پرداخت کارت به کارت وجود دارد. دقت کنید که به هیچ وجه تا زمانی‌که طرف مقابل تعهدات خود را به‌صورت کامل انجام نداده است، شما نیز تعهدات خود را کامل نکرده و تا زمان تحویل‌گیری ملک و انتقال سند، هزینه را کامل پرداخت نکنید. همچنین، توجه کنید که چک دریافتی، از حسابی مسدود، دسته چک سرقتی و یا با امضای جعلی نباشد.

 

کارمنتو، مرکزی برای معاملات بدون خطا و دقیق

در خرید و فروش‌ها و معاملات تجاری با دو طرف حقوقی در قرارداد، همواره موفقیت تضمین نشده است. در این قراردادها نباید زیاد خوش‌بین باشید، باید آرامش داشته باشید و گول قیمت‌های پایین و وعده‌های پوچ را نخورید. در حین بستن قرارداد، باید حتما و به‌طور واضح و کتبی، خواسته‌های خود را ذکر کنید و نسبت به حقوق خود خجالت نکشید. همچنین نباید اطمینان کامل به طرف مقابل داشته و تمامی شروط، حقوق و مبالغ پرداختی را با مدرک و رسید، ثبت کنید.

بسیاری از افراد به‎خاطر ترس از شکست یا عدم موفقیت‌های گذشته، دست به ریسک‌های بزرگ و نجات‌بخش در زندگی نمی‌زنند. درست است که مسیر سخت و کمی پیچیده است، اما با همکاری افراد باتجربه در مشاوره امور حقوقی و بهره‌گیری از نظرات قانونی و حقوقی آن‌ها، می‌توانید خریدوفروشی سودمند داشته و در این بازار تجاری، قوی‌تر و موفق‌تر شوید.

کارمنتو، اولین و معتبرترین مرکز مشاوره‌های حقوقی با اپلیکیشن آنلاین، همراهی مطمئن در دادوستد شما است. کارمنتو با در اختیار داشتن مشاوران خبره و متخصص در امور حقوقی و قانونی کسب‌وکارهای مختلف مانند امور مالی و مالیاتی، بیمه و قانون کار، بازاریابی و فروش املاک و بررسی دعاوی تجاری، می‌تواند به‌صورت وکالت کامل در پروژه، و یا همکاری در مسیر حقوقی، تعاملی سودمند با شما داشته باشد.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا