گوناگون

هشدار درباره هجوم آفات به جنگل‌های هیرکانی

احمد رحمانیان قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور و سرپرست معاونت نظارت و بازرسی امور تولیدی در اجرای بند «ج» ماده ۱۱ قانون تشکیل این سازمان، طی نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی نسبت به طغیان برخی آفات در جنگل‌های هیرکانی شمال کشور و ورود خسارت به درختان هشدار داد.

در این نامه حسب اظهارات متخصصان مربوطه، دلایل عمده طغیان آفات مذکور از بین رفتن دشمنان طبیعی آفات، تغییرات اقلیمی، تضعیف درختان، فقدان اطلاعات و عدم پایش به روز از تغییرات جمعیت این آفت و سایر آفات موجود در اکوسیستم جنگل‌های شمال کشور و محدودیت‌های مربوط به مبارزه شیمیایی در مناطق جنگلی و کمبود اعتبارات و امکانات، عنوان شده است.

قائم مقام سازمان بازرسی در نامه فوق خواستار تهیه فوری دستورالعمل جامع مدیریت مبارزه با آفات نامبرده در مناطق جنگلی متناسب با بیولوژی آن‌ها با همکاری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، سازمان حفظ نباتات و موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور شده است.

وی همچنین بر ضرورت همکاری سازمان برنامه و بودجه با وزارت جهاد کشاورزی با هدف تامین اعتبار به منظور تسریع در کنترل جمعیت آفات موردنظر و کاهش خسارت از طرق مقتضی تاکید کرده است.

انجام اقدامات لازم به منظور جمع آوری اطلاعات و پایش به روز از تغییرات جمعیت آفات موجود در اکوسیستم جنگل‌های شمال کشور با انجام پایش آفات و بیماری‌های درختان جنگلی به منظور جلوگیری از هدر رفت منابع در زمان شیوع برخی آفات مشابه و بروز خسارات جبران ناپذیر و زوال جنگل‌های هیرکانی که میراث طبیعی ثبت شده از جمله پیشنهادات سازمان بازرسی به وزیر جهادکشاورزی در این نامه بوده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا