انرژی

ورودی سد زاینده‌رود ۲۵ درصد زیاد شد

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از تسنیم سید مجتبی موسوی نایینی افزود: حجم آب خروجی از این سد مخزنی از ابتدای سال آبی تاکنون 69.2 میلیون مترمکعب است، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته 74.23 میلیون مترمکعب و در مشابه بلندمدت 130 میلیون مترمکعب بوده است.

وی با اشاره به اینکه خروجی از سد زاینده‌رود امسال نسبت به سال گذشته هفت درصد کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: خروجی سد در مقایسه با مدت مشابه بلند مدت 47 درصد کاهش دارد.

موسوی نایینی با بیان اینکه ذخیره سد زاینده‌رود در سال گذشته چنین روزی 177.23 میلیون مترمکعب و در بلند مدت مشابه 640.97 میلیون مترمکعب بوده است، خاطرنشان کرد: ذخیره فعلی سد زاینده‌رود در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 24 درصد و نسبت به بلند مدت 79 درصد کاهش دارد.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از سد و نیروگاه‌های زاینده‌رود و کوهرنگ با بیان اینکه 11 درصد از ظرفیت سد زاینده‌رود هم اکنون پر است، اضافه کرد: در حال حاضر 89 درصد سد خالی است.

وی بر مدیریت مصرف در همه بخش‌ها اعم از شرب و بهداشت و صنعت تاکید کرد.

سد زاینده‌رود با ظرفیت اسمی یک میلیارد و 239 میلیون مترمکعب به عنوان یکی از اصلی‌ترین سد‌های مرکز کشور و تأمین کننده آب آشامیدنی، محیط زیست، کشاورزی و صنعت در منطقه مرکزی ایران است. این سد دو قوسی شکل که سال 1349 به بهره‌برداری رسید در 110 کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا