بانک و بیمه

پیش‌بینی قیمت طلا بعد از مذاکرات برجامی

فهرست این مقاله (با کلیک روی هر عنوان به محتوای مورد نظر هدایت می‎‌شوید) مخفی کردن

مذاکرات برجامی به مرحله حساسی نزدیک شده است و تنها اخبار برگزاری نشسته‌ای این مذاکرات روند بازار را تغییر داده است. بازار طلا منتظر برگزاری نشست ها است و پیش‌بینی‌های متفاوتی در خصوص مسیر این فلز گران‌بها در روزهای برجامی می‌شود. در این خصوص گفتگویی با رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران داشتیم که مشروح این گفتگو را در ادامه می‌خوانید.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت طلا

ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران در گفتگو با گسترش نیوز گفت: در روزهای گذشته طلا با کاهش بازار ارز و انس جهانی تا حدودی روند کاهشی داشت. نوسانات و شیب ملایم کاهش را در بازار شاهد بودیم. اگر همین رفتار در بحث بازار ارز و انس جهانی ادامه داشته باشد، در روزهای آینده نیز شیب ملایم و کاهش قیمت طلا ادامه خواهد داشت.

محمدولی اظهار کرد: مذاکرات اخیر و نشسته‌ای برجامی بدون تأثیر نیست و امیدواریم که نتیجه نشست، به صورت واقعی به نفع کشور و مردم باشد. اگر سایر کشورها با زور و مشکل سازی به مسیر خود ادامه دهند، تأثیر منفی بر قیمت طلا و سکه را نیز شاهد خواهیم بود. اگر روند مذاکرات مثبت باشد و نتیجه نهایی مد نظر مسئولان ما باشد، انتظار دیگری نیز خواهیم داشت. با سرعت بالا به سمت کاهش پیش خواهیم رفت.

وی افزود: با افزایش آرامش در بازار داد و ستد نیز بیشتر خواهد شد. تقاضا در بازار تصمیم‌گیری‌ها را بهتر و صحیح‌تر می‌کند. فروشنده صنعت طلا هم بهتر برای فروش یا خرید طلا تصمیم می‌گیرد. انتظار روند آرامشی را در بازار طلا داریم.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران تأکید کرد: پارامتر اصلی تأثیرگذار بر بازار طلا، انس جهانی و بازار ارز است. در کنار این دو پارامتر نشست ها و مذاکرات سیاسی نیز تأثیرگذار است. همچنین نزدیکی به سال میلادی نیز موضوع مهمی است. باید منتظر تصمیم کشورها مبنی بر فروش یا خرید طلا برای خزانه‌هایشان باشیم. اگر اقدام به فروش کنند، اثر مثبت در بحث کاهش قیمت طلا دارد. از سویی اگر بخرند، در مسیر افزایش قیمت اثرگذار خواهد بود.

محمدولی خاطرنشان کرد: ارزهای دیجیتال همانند پارامترهای مطرح شده، بر بازار طلا تأثیرگذار نیستند. هنوز مردم به خوبی بازار کریپتوکارنسی را نشناخته‌اند. امیدواریم در آینده بازار رمز ارزها نیز در مسیر منطقی و اصولی اقتصاد حرکت کند.

وی در پایان گفت: در بحث سکه، عرضه و تقاضا مکمل همدیگر است و اگر در یک روز یا یک هفته عرضه اتفاق نیافتد و تقاضا زیاد باشد، بر روند بازار اثرگذار است. نگاه مسئولین بحث عرضه سکه باید به سمت و سوی بازار باشد. به اندازه مصرف بازار عرضه انجام شود. عرضه کم یا زیاد نوسانات شدیدی ایجاد خواهد کرد. اخیراً حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد نوسانات ملایم بود. اگر عرضه و تقاضا تأمین شود، مشکلی در بحث قیمت سکه به وجود نخواهد آمد.

چه خبر از بازار طلا ؟

اگر چه فروشندگان طلا معتقدند، بازار راکد است اما طلا با حجم اندک بین معامله‌گران خرید و فروش می‌شود. در روز گذشته بازار طلا با روند کاهشی قیمت اونس طلا رو به رو شد و انس طلا به زیر ۱۸۵۰ دلار سقوط کرد و با ۱۸۴۵ دلار خرید و فروش شد. در ایران هم طلا کاهش قیمت داشت و این فلز گران‌بها نسبت روز گذشته نسبت به پایان هفته ۶ هزار تومان ارزان‌تر شده بود. روز گذشته هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱ میلیون و ۲۳۴ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده بود. از سویی طلا هم همراه با طلا روند کاهشی داشت و با قیمت ۱۲ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان معامله شد. در نهایت باید اشاره کرد که قیمت طلا در معاملات بازار آسیا اندکی کاهش داشت اما ضعیف شدن ارزش دلار و بازده اوراق خزانه آمریکا روند کاهشی این فلز ارزشمند را محدود کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا