بانک و بیمه

از پادزهر بازار ساز تا حمله پهپادی:

پیش بینی بازار ارز و سکه و بورس

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از اقتصاد آنلاین؛ روز قبل تا امروز صبح روز پر خبری برای بازار ارز و سکه بود. بانک مرکزی اوراق سکه را در بورس کالا عرضه کرد، جمهوری خواهان در انتخابات کنگره پیش افتادند و علیه مواضع ایران در مرز سوریه و عراق حمله پهپادی صورت گرفت اکو ایران اثر اتفاقات به وجود آمده را در بازار ارز، سکه و سهام بررسی می کند.

 روز پرخبر بازار ارز از میرداماد تا واشنگتن

احتیاط و هشدار در بازار ارز باعث شد دلار تهران در روز عرضه اوراق سکه تا ابتدای کانال ۳۶ هزار تومان عقب نشینی کند. عرضه اوراق سکه توسط بانک مرکزی بر میزان تغییرات قیمت در بازار ارز موثر است زیرا با این اقدام حجم نقدینگی قابل توجهی از جامعه توسط بانک مرکزی جمع آوری می شود و قدرت تخریب سیل نقدینگی در بازار ارز و سکه را تعدیل می کند. روز قبل اوراق سکه در بورس کالا با سررسید شش ماهه در بازار اولیه نزدیک به قیمت سکه در بازار آزاد منتشر شد، گفته میشود بانک مرکزی این اقدام را برای تعدیل انتظارات در بازار ارز و سکه انجام داده است. متقاضیان می توانند با کد بورسی خود اقدام به خرید اوراق از بورس کالا کنند. این اقدام بانک مرکزی روند قیمتی در بازار ارز را تغییر نمیدهد ولی درصورتی که بازار روند صعودی به خود بگیرد به خاطر کاهش حجم نقدینگی که صورت گرفته است، میزان ورود پول به بازار ارز را کاهش داده و از همین طریق میزان افزایش قیمت در بازار ارز را تعدیل می کند.

روز قبل قیمت دلار آزاد کاهش یافت و به ابتدای کانال ۳۶ هزار تومانی بازگشت ولی دلار متشکل رشد قیمت را تجربه کرد به همین دلیل اختلاف قیمت دلار آزاد و متشکل در روز قبل به کمترین میزان از ابتدای هفته رسید.

بر اساس خبر منتشر شده توسط خبرگزاری تسنیم و فارس در بامداد امروز، کامیون های حاوی سوخت ایران در مرز روسیه و عراق مورد حمله موشکی قرار گرفته اند به گفته صابرین نیوز در این حمله ۲۵ نفر شهید شدند.

این خبر بر بازار سرمایه تأثیر خوبی ندارد، ولی در صورتی که انتشار اخبار مربوط به این خبر فضای انتظارات جامعه را به سمتی سوق دهد که ممکن است درگیری های منطقه ای علیه مواضع ایران تشدید شود ممکن است به خاطر تغییر انتظارات نسبت به روابط ایران بر فضای انتظارات در بازار ارز اثر بگذارد. بر اساس مشاهدات بازار ارز، حمله به مواضع ایران تا زمانی که در خارج از مرزهای ایران است بازار ارز را تحت تاثیر جدی قرار نمی دهد.

بر اساس آخرین اخباری که از نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا منتشر شده رقابت در مجلس سنا تنگاتنگ است ولی جمهوری خواهان تا کنون در انتخابات مجلس نمایندگان پیشتاز هستند و احتمالا کنترل این مجلس در واشنگتن را به دست می آورند. احتمال پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات مانع از فروش ارز فروشندگان در قیمت های پایین تر در روز های قبل شد، در صورتی که جمهوری خواهان در انتخابات موفق شوند احتمال اصلاح بیشتر قیمت دلار کم می شود.

فرصت نوسانگیری در بازار سکه

قیمت سکه امامی روز قبل به ابتدای کانال ۱۶ میلیون تومانی برگشت، ولی ربع سکه در برابر کاهش قیمت مقاومت کرد و تنها صد هزار تومان کاهش قیمت را ثبت کرد. حباب سکه بر خلاف همیشه که همراه با رشد دلار افزایش پیدا می کرد این روزها ساز مخالف می زند و روند نزولی به خود گرفته است. بازار ساز به دنبال کنترل سکه از طریق بورس کالاست، روز قبل اوراق سکه در بازار بورس عرضه شد معامله گران سکه این رویداد را در کاهش حباب سکه مهم تلقی کردند. این اتفاق می تواند میزان افزایش قیمت سکه را در حرکت های صعودی کاهش دهد ولی به خاطر اختلاف نرخی که گاهی ممکن است میان اوراق سکه و سکه تحویل یک روزه به وجود بیاید نوسانگیری از سکه در بورس کالا را افزایش می دهد.

فاصله ۲۳ هزار تومانی دلار آزاد و نرخ دلاری ربع سکه

اکوایران قیمت پایانی دلار در بازارهای مختلف را در هر روز محاسبه میکند و در نموداری اولین، کمترین،بالاترین و آخرین قیمت هفته منتهی به آن روز را قرار می دهد. روزها از مقایسه نرخ دلار تهران انتخاب می شود.

حباب درهم آرام به کاهش خود ادامه می دهد و در حال رسیدن به نرخ دلار آزاد است.

در حالیکه نرخ دلار سکه امامی به بازار آزاد نزدیک شده است فاصله نرخ دلاری ربع سکه با نرخ دلاری سکه امامی به ۱۹ هزار تومان رسید، دلار ربع سکه در نزدیکی کانال ۶۰ هزار تومانی قرار دارد که به نظر می‌رسد به خاطر افزایش تقاضا برای آن است، با افغ حضور بازارساز در بازار سکه تمام و دلار، تقاضا برای ربع سکه افزایش یافته است.

حمله پهپادی به بازار سرمایه

همانطور که دیروز پیش بینی شد بازار سرمایه روز قبل با افزایش عرضه رو به رو شد و سرعت صعودی بازار سرمایه در دست انداز مقاومت دیروز کاهش پیدا کرد، با افزایش عرضه در روز قبل انتظار اصلاح در بازار ارز افزایش پیدا کرد، این در حالیست که ارزش معاملات خرد در روز گذشته رشد قابل توجهی را ثبت کرد و رکورد زد،واگرایی میان ارزش معاملات خرد و میزان رشد شاخص کل این احتمال را تقویت می کند که شاخص کل هم در ادامه مقاومت های پیش رو را بشکند.

بامداد امروز خبر حمله به کامیون های حاوی سوخت ایران در مرز عراق و سوریه منتشر شد،‌این خبر در حالیکه انتظار می رفت آخرین روز کاری بازار سرمایهدر این هفته، بازار پر عرضه ای باشد، بر میزان تقاضای فروش اثر می گذارد و میزان عرضه را می تواند تشدید کند ولی چند نکته است که سهامدار را می تواند در انتخاب موقعیت درست راهنمایی کند، اول اینکه سهامدار حقوقی چه میزان از سهام عرضه شده را خریداری می کند و تا چه مقدار از سنگین شدن صف های فروش احتمالی در بعضی از سهام جلوگیری می شود؟

دوم آنکه تعداد صف های فروش در ادامه بازار کاهش پیدا می کنند یا خیر؟

سومین نکته هم که مهم است آنست که تعداد زیادی از سهام شرکت ها مقاومت شکسته اند و در حال تثبیت و پولبک هستند، واکنش تکنیکالی سهام به مقاومت هایی که به حمایت تبدیل شده اند می تواند در پیش بینی روزهای آتی کمک کند و در کنار جهت اخبار منتشر شده نگرانی و‌نااطمینانی در بازار سرمایه را از بین ببرد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا