بانک و بیمه

پیش بینی دلار ۲۶هزار تومانی در هفته آینده

از ابتدای امسال بازار ارز تحت تاثیر برجام قرار گرفت و بعد از گذشت هشت ماه، این مساله هنوز به نتیجه نرسیده و دلار همچنان حول اخبار مربوط به برجام نوسان دارد؛ حالا که بعد از توقف چند ماهه، زمان برگزاری دور هفتم مذاکرات برجام مشخص شده نیز، همچنان اخبار ضد‌و‌نقیضی پیرامون این موضوع منتشر می‌شود که باعث تردید مردم نسبت به حصول توافق شده است.

با بالا رفتن انتظارات نسبت به این موضوع، دلار از هفته دوم آبان بی‌اعتنا به اخبار و اتفاقات مثبت روند صعودی پیش گرفت و تا شنبه هفته گذشته به بالاترین قیمت هشت ماهه امسال یعنی ۲۸۸۰۰تومان رسید؛ اما باتوجه به نزدیک شدن به نشست برجام، حجم خرید‌ها به یکباره کاهش یافت و با فروکش کردن جو افزایشی، قیمت دلار تا روز سه‌شنبه به ۲۸۱۰۰تومان کاهش یافت.

نبود سیگنال‌های مثبت باعث شد حجم خرید‌ها اواخر هفته مجددا افزایش یابد و دلار متاثر از رشد تقاضا به ۲۸۳۵۰تومان رسید ولی با دست کشیدن برخی معامله‌گران از خرید، دلار معاملات هفته آخر آبان را با قیمت ۲۸۱۵۰تومان به پایان رساند.

حالا برخی فعالان بازار انتظار دارند که در هفته‌ پیش‌رو، دلار باز هم به حرکت در مسیر افزایشی ادامه خواهد داد و خریداران مانع از دست رفتن مرز ۲۸هزار تومان خواهند شد؛ اما عده‌ای دیگر بر خلاف این تصور، بر این باورند که با نزدیک شدن به زمان برگزاری مذاکرات، بازار به تدریج از خریدار خالی و دلار با کاهش قیمت مواجه خواهد شد.

در همین راستا رییس سابق کانون صرافان هم اظهار کرده که باتوجه به کاهش تعداد خریداران، دلار در روز‌های آینده روند نزولی در پیش خواهد گرفت.

کامران سلطانی‌زاده با اشاره به روند بازار ارز طی هفته گذشته بیان کرد: با خبر‌های مثبتی که درمورد آزاد‌سازی بخشی از منابع ارزی بلوکه شده کشور رسید، تقاضا برای خرید کاهش یافت؛ دلار که در مسیر افزایشی حرکت می‌کرد، تحت تاثیر این خبر و دست نگه‌داشتن خریداران روند معکوس در پیش گرفت و با کاهش قیمت همراه شد.

به گفته این کارشناس بازار، زمانی که معامله‌گران دست از خرید می‌کشند، بازار ارز به آرامش می‌رسد و حالا هم با عقب‌نشینی خریداران، در روز‌های آینده با بازگشت دلار به کانال ۲۶هزار تومان رو‌به‌رو خواهیم شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا