انرژی

چرخ صنعت نفت ایران بدون برجام هم می‌چرخد اما..

فروش  نفت برای  ایران در نبود توافقات هسته‌ای و در میانه تحریم‌ها نه آنگونه که رئیس‌جمهور امریکا ادعا کرده است بی مشتری و ساکن خواهد بود نه آنقد راحت، که بتواند به میزان فروش  وعده داده شده رسید.

ایران به طور مداوم به دنبال توافق‌ها و سرمایه گذاری‌های نفتی جدید برای بازگرداندن تولیدش به پنج میلیون بشکه در روز است و یان روزها هم با از سرگیری بحث توافقات چند و چون نبود توافقات و تاثیراتش بر صنعت نفت بحثو گفتگوست.

کارشناسان معتقدند در صورت عدم توافق در مذاکرات هسته‌ای شاید ورود نفت ایران به بازار بین‌الملل با چالش هایی مواجه باشد و میگویند: در صورت ادامه یافتن تحریم‌ها  مسلما  نمی‌توانیم در حد توان کشور تولید و صادرات داشته باشیم و آنچه را هم که صادر می‌کنیم با شرایط خاص و شاید با تخفیف ویژه و هزینه اضافه برای تغییر داکیومنت و تغییر پرچم خواهیم  داد و یا از سویی دیگر امکان انتقال عادی پول به کشور وجود ندارد یا باید تهاتر کنیم و ممکن است مجبور شویم کالایی را که نیاز نداریم بخریم و یا حتی کالایی را به ما بفروشند که خودشان هم نیاز نداشته باشند و یا اینکه درصد عمده پول هم در کشور مقصد نفت ما بلوکه شود مانند آنچه اکنون اتفاق افتاده است.
بر همین اساس کارشناسان این روزها در حال تفسیر و پیش‌بینی وعده دولت جدید در حوزه صادرات نفت هستند و می‌گویند ایران قصد دارد به تولید پنج میلیون بشکه نفت در روز برسد، این برنامه‌ای است که طبق گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اگر مفروض‌ها و الزام‌های آن مهیا شود در ۱۰ سال آینده ظرفیت تولید نفت‌خام کشور به ۵ میلیون بشکه می‌رسد و برای تحقق تنها این هدف ۹۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز است.
اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که،اگر حتی تکنولوژی را هم کنار بگذاریم، امکان تامین این حجم از سرمایه بدون جذب سرمایه‌گذاری خارجی وجود ندارد و جذب این میزان اعتبار در شرایط کنونی چندان کار ساده‌ای نیست. شرایطی که در صورت عدم توافق در مذاکرات هسته‌ای شاید ورود نفت ایران به بازار بین‌الملل را با چالش بیشتری مواجه کند؛در واقع رابطه بین تحریم و وضعیت صنعت نفت کاملا واضح است، زیرا بیشترین تاثیر تحریم بر اقتصاد کشور به واسطه تحریم صنعت نفت بوده است.
هر چند حالا اما به نظر می رسد ایران اقتصاد نفتی خود را به دست گرفته و دیگر به توافق با آمریکا که تا حدود زیادی بعید محسوب می شود، نیازی ندارد. تحلیلگران می گویند ایران حدود ۱۷۰ هزار تن معادل ۱.۲ میلیون بشکه در روز نفت در اکتبر صادر کرده است و درآمد فروش آن به ۹۰ میلیون دلار بالغ شده است. ایران در اوت و سپتامبر هم آمار مشابهی داشت و انتظار می رود آمار نوامبر هم مشابه ماه‌های پیش باشد.
ایران که چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان را دارد، امیدوار است علاقه بین المللی به نفت این کشور پیش از ضعیف شدن تقاضا به دلیل عبور از سوختهای فسیلی، بار دیگر افزایش پیدا کند. بنابراین با توافق یا بدون آن، صنعت نفت ایران مهیای بهبود می شود. با تداوم بهبود روابط ایران با قدرتهای منطقه‌ای نظیر چین و جمهوری آذربایجان و ثابت ماندن صادرات، برخلاف آنچه آمریکا مدعی است به نظر می رسد دنیا نمی تواند بدون نفت ایران دوام پیدا کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا