گوناگون

چین از سیاست‌های تجاری آمریکا انتقاد کرد

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از تسنیم، وانگ یی، وزیر خارجه چین روز دوشنبه در جریان گفتگوی تلفنی با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود هشدار داد که واشنگتن با اعمال محدودیت‌های جدید صادراتی علیه پکن، قوانین تجارت آزاد را نقض می کند.

وانگ یی گفت: ایالات متحده مقررات جدیدی را برای کنترل صادرات به چین و محدود کردن سرمایه گذاری در چین وضع کرده است که باعث نقض جدی قوانین تجارت آزاد و آسیب جدی به حقوق و منافع مشروع چین می‌شود و این موضوع باید اصلاح شود.

این دیپلمات ارشد چینی افزود: اگر واشنگتن واقعاً می‌خواهد پکن را درک کند، باید گزارش بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین را به دقت مطالعه کند.

وانگ یی با تاکید بر اینکه “سیاست های داخلی و خارجی چین باز و شفاف است و اهداف راهبردی آن روشن است، افزود: آمریکا باید تلاش های خود را برای مهار و سرکوب چین متوقف کند و موانع جدیدی برای روابط دو کشور ایجاد نکند.

بر اساس این گزارش، بلینکن نیز در اظهارات خود بر تمایل آمریکا به حفظ ارتباط با طرف چینی در مرحله بعدی روابط دوجانبه تأکید کرد.

پیش از این در ماه جاری میلادی، واشنگتن بسته جدیدی از محدودیت‌های صادراتی را اعلام کرد که صنعت تراشه چین را با محدود کردن بیشتر دسترسی به فناوری ایالات متحده هدف قرار داد.

این بسته شامل ممنوعیت صادرات تراشه های ساخته شده با فناوری ایالات متحده و استفاده در هوش مصنوعی و ابررایانه ها بدون مجوز صادرات به چین بود.

محدودیت‌های جدید همچنین فروش تجهیزات و فناوری تولید تراشه را به شرکت‌های چینی محدود می‌کند و شهروندان و نهادهای آمریکایی را از همکاری با تولیدکنندگان تراشه چینی محدود می‌کند، مگر اینکه مجوز خاصی به آنها داده شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا