گوناگون

کارنامه تورمی 100 قلم کالای اساسی/روغن ارزان شد

اصلاح نظام یارانه‌ها موجب شد تا برخی از کالاهای اساسی در بازار  افزایش قیمت داشته باشند، در میان این اقلام روغن خوراکی هم از غافله عقب نماند و رشد قیمت قابل توجهی را تجربه کرد؛ رشدی که موجب شد تا این کالای اساسی عنوان صدرنشین بیشترین افزایش قیمت در بازار را در میان 100 قلم کالای اساسی به خود اختصاص دهد.

براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در تیرماه سال جاری نسبت به تیرماه سال گذشته انواع روغن نباتی رشدی 290 درصدی تا 377.5 درصدی داشتند.

  ارزیابی داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صمت نشان دهنده آن است که در مدت زمان مورد بررسی «روغن مایع سرخ کردنی معمولی 810 گرمی» با رشد 377.5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشترین رشد قیمت را به خود اختصاص داد و «روغن نباتی معمولی حلب 16 کیلوگرمی» با رشد 290 درصدی کمترین رشد قیمت را داشته است.

براساس آمار اعلام شده در تیر ماه سال جاری قیمت «روغن نیمه جامد معمولی 4.5 کیلوگرمی لادن» در بازار بیش از 342 هزار و 390 تومان قیمت خورد و رشدی 320.2 درصدی را نسیت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرد. بهای «روغن مایع آفتابگردان معمولی 810 گرمی لادن» هم با رشد 371.8 درصدی در بازار بیش از 64 هزار و 129 تومان در بازار عرضه شد.

قیمت «روغن نباتی معمولی حلب 16 کیلوگرمی» هم در مدت زمان مورد بررسی در بازار بیش از یک میلیون تومان قیمت گذاری شد و رشدی 290 درصدی را ثبت کرد.

«روغن مایع سرخ کردنی معمولی 810 گرمی» هم در این مدت رشدی 377.5 درصدی داشت و قیمت آن به 63 هزار و 546 تومان رسید.

رشد قیمت روغن نباتی در بازار در حالی براساس آمار وزارت صمت ثبت شده که امروز محمد قربانی معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از کاهش قیمت روغن در هفته های اخیر خبر داد. به گفته معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در این مدت با کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت روغن خوراکی در بازار روبرو بودیم.

روغن 2

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا