گوناگون

کارگران با ثبت ترک کار از سوی کارفرما در زمان مرخصی استعلاجی چه کنند؟

یکی از مشکلات کارگران ترک کار از سوی کارفرما در زمان مرخصی استعلاجی است.

 این مشکل برای کارگرانی رخ می دهد که پس از بازگشت از مرخصی استعلاجی کارفرما اعلام می کند که قرارداد به حالت تعلیق درآمد است و کارگر بلاتکلیف می شود. این مسئله در برخی موارد هم در حین مرخصی استعلاجی بروز می کند. به این صورت است که نیروی کار به مرخصی استعلاجی می رود اما کارفرما به جای کارکرد صفر برای نیروی کار ترک کار رد می کند و این باعث می شود که نیروی کار نتواند حقوق دوران مرخصی استعلاجی را از بیمه دریافت کند.

سمیه عبدالوند، مشاور روابط کار درباره بروز چنین مشکلی می گوید:بعضاً پیش آمده که کارگر به مرخصی استعلاجی رفته و تاریخ قرارداد به پایان رسیده است. در چنین شرایطی معمولاً قرارداد به حالت تعلیق در می آید و به این ترتیب زمانی که کارگر به محل کار برمیگردد به مدت باقی مانده از قرارداد باید کار کند، به عنوان مثال اگر دو ماه قبل از اتمام قرارداد، کارگر به مرخصی استعلاجی رفته باشد، لازم است که پس از بازگشت به مدت 2 ماه به کار خود ادامه دهد تا از جهتی غرامت ایام مرخصی آن قطع شود.

وی بیان کرد:اگر کارفرمایان در زمان مرخصی استعلاجی، برای کارگر ترک کار بزنند از زمان ترک کار غرامت ایام مرخصی قطع می شود، پس به این ترتیب کارگرانی که با چنین موضوعی روبرو می شوند می توانند از طریق اداره کار نسبت به ترک کارشان از سوی کارفرما اعتراض خود را مطرح کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا