گوناگون

کوچ ۲۵۲ هزار خانوار عشایر در کشور

مهدی میزبان در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: در این دوره در لرستان و همدان پیش‌بینی می‌کنیم حدود ۱۶ هزار خانوار کوچ‌رو با جمعیت دامی حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار و دام بارکش را داشته باشیم که بخشی با ماشین و بخشی پیاده حرکت می‌کنند.

معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایری کشور، عنوان کرد: کاری که ما انجام می‌دهیم این است که در این زمینه متناسب با وضعیت اقلیمی، جغرافیایی، مصافت و نوع کوچ سنتی، ماشینی و ترکیبی شرایطی را فراهم کنیم که کوچ در شهرستان‌ها و استان‌های مبداء وسطی مانند لرستان و مقصد با کمترین آسیب از جهت مدیریتی و اداری، برخوردها و تصادف‌ها این کار انجام شود.

وی عنوان کرد: از جمله ملزوماتی که برای این کار لازم است تأمین آب در مسیر و اطلاع رسانی به خود عشایر است، بیش از ۱۶ دستگاه اداری و اجرایی در کارگروه کوچ دخیل هستند.

این مسئول اضافه کرد: یکی از بحث‌ها این است که در جاهایی به راننده‌ها هشدار دهیم که مسیر کوچ است و با احتیاط حرکت کنید، که این کارها در چند سال گذشته درست و با چارچوب اصولی انجام شده است.

میزبان با اشاره به این‌که یکی از موضوعاتی که در کوچ زودهنگام تأثیر دارد خشکسالی است، تصریح کرد: الان در لرستان نیز بارش کم بوده و خشکسالی است و عشایر از ییلاق پایین آماده هستند و ما باید شرایط را طوری فراهم کنیم که کوچ را به پاییز بیندازند.

معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایری کشور عنوان کرد: در کل کشور بالغ‌بر ۲۵۲ هزار خانوار عشایر با جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری با ۲۸ میلیون واحد دامی دست به کوچ خواهند زد.

وی ادامه داد: کارگروه‌های کوچ در کل کشور تشکیل خواهد شد، در خیلی از حوزه‌ها این جمعیت خودش را نشان می‌دهد و امیدواریم عشایر مانند سال‌های قبل به موقع حرکت کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا